eTwinning projekt “e-Kids Learn Together”

Autor: Svjetlana Vulić, 23. 5. 2022.

Učenici 6.a i 6.b razreda uključeni u izvannastavnu aktivnost English club s učiteljicom engleskog jezika Anom Katruša pokrenuli su eTwinning projekt “e-Kids Learn Together”.

Ovaj cjelogodišnji međunarodni projekt okuplja učenike i učitelje iz deset europskih država koji kroz predstavljanje tradicije, običaja, znamenitosti i prirodnih ljepota svojih država kod učenika razvijaju svijest o važnosti prihvaćanja kulturnih razlika, ali i uočavanje svih sličnosti koje dijelimo.

Projekt je pokrenut u listopadu 2021. godine u suradnji s učiteljicom engleskog jezika Lidijom Škrlec iz OŠ Vladimira Nazora u Vinkovcima. U projektu sudjeluje 20 učitelja iz 10 europskih država (Poljska, Portugal, Italija, Turska, Sjeverna Makedonija, Slovenija, Litva, Armenija, Rumunjska i Hrvatska). Osnovni cilj projekta je upoznati različite europske zemlje, njihovu povijest, znamenitosti, običaje, tradiciju, priče i legende. Uz navedeno, projektom se razvijaju digitalne vještine učenika i učitelja.

Sudionici projekta svaki mjesec izrađuju prezentacije na dogovorenu temu koristeći digitalne alate (Adobe Spark Presentation, Sway, Sutori, Bookcreator) koji su pogodni za suradnju i zajednički rad učenika na projektu.

Rad na projektu uključuje izradu prezentacije kojima učenici predstavljaju svoju zemlju kroz zadane teme (Holidays, Landmarks, Natural beauties and wildlife, Famous people). Nakon svake teme učenici su pripremili digitalni kviz.

Sudionici projekta uvidjeli su važnost razvijanja kulturne svijesti i važnosti prihvaćanja kulturnih razlika, ali i uočavanje sličnosti koje dijelimo. Uz navedeno, učenici razvijaju digitalnu pismenost, komunikacijske vještine i suradnju, kreativnost, te pismenost na engleskom jeziku. Svi rezultati projekta prikazani su na Twinspaceu projekta.

Projekt je završen početkom svibnja 2022. zajedničkim uratkom svih sudionika projekta predstavljenim u e-knjizi izrađenoj u web alatu bookcreator.

Izvor: Ana Katruša