Poziv na kartiranje gnijezda i prebrojavanje bijelih roda 2010. godine

Autor: Ana Lastavić, 28. 4. 2010.

Poziv za sve (učenike, profesore, roditelje, bake, djedove, tete, ....) za sudjelovanje u akcijama - kartiranje gnijezda i prebrojavanje roda  - popisivanje gnijezda ptica selica u urbanim područjima.

KARTIRANJE GNIJEZDA I PREBROJAVANJE RODA

Ovim putem Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode poziva vas na sudjelovanje u kartiranju gnijezda i prebrojavanju bijelih roda. Radi se o sakupljanju podataka o populaciji bijelih roda u Hrvatskoj u kojoj može sudjelovati svaka osoba prema navedenim uputama.

Ovogodišnje prebrojavanje nastavak je suradnje stručnjaka i ljubitelja ptica i prirode diljem Hrvatske, čiji prošlogodišnji rezultat možete vidjeti ovdje. I ove godine podaci dostavljeni putem ispunjenog obrasca u PRILOGU sa potrebnim podacima o lokaciji, brojnosti roda i ostalom, pojavljivati će se na interaktivnoj karti dostupnoj svima putem interneta. Na osnovu dosadašnjeg volonterskog sudjelovanja već je pripremljena karta sa više od 750 poznatih gnijezda na karti, a nalazi se ovdje (učitavanje može potrajati jednu minutu).

HDZPP svake godine pokreće novi ciklus prebrojavanja roda jer su one jedan od indikatora stanja u kojem se nalazi priroda i okoliš u našoj neposrednoj blizini s obzirom na to da ljudi imaju utjecaj na čistoću i kvalitetu okoliša, a rode se hrane i žive u njemu. Naime, jedan par roda hrani sebe i svoje mlade unutar radijusa od nekoliko kilometara oko svoga gnijezda, a hrane se raznim kukcima, vodozemcima, gmazovima, pa čak i malim sisavcima. Ukoliko u vašoj okolici nema roda ili su nestale, možete si postaviti pitanje zašto je to tako.

Pošto su rode lako uočljive i pristupačne sudjelovati može svatko. Dovoljno je pogledati kroz prozor kuće, automobila, autobusa ili vlaka, na putu za posao, školu, prijateljima ili rodbini, zatim zapisati ili zapamtiti uočeno, te na kraju poslati ispunjeni obrazac. Svakako se nadamo da ćete uključiti rodbinu i prijatelje, studente i đake, te nam dojaviti i njihova zapažanja. Svaki osmotreno gnijezdo dobiti će ime po opažaču, što će u vrlo kratkom roku biti vidljivo na internetskoj karti. Prema tome, pokušajte naći što više rodinih gnijezda u svojoj bližoj ili daljoj okolici, natječite se!

Svi promatrači koji budu željeli putovati sa namjerom ili da traže gnijezda ili da prebrojavanju rode mogu se u planiranju poslužiti interaktivnom kartom, ali mogu i zatražiti izradu auto karte koja može olakšati obilazak. U zamolbi je potrebno navesti polazište, da li se želi napraviti kružno putovanje ili sa nekim odredištem, željenu kilometražu i na kraju da li se želi obići poznate lokacije ili ići u potragu za nezabilježenim gnijezdima. Kartu šaljemo na e-mail, pripremljenu za pregledan ispis, sa pripadajućim uputama.

Prošle godine smo uz volontersku pomoć 50 sudionika iz cijele kontinentalne Hrvatske sakupili cijeli niz statistički podataka vezanih za rode, koji su pokazali da je brojnost roda u odnosu na prethodna promatranja ostala stabilna. No isto tako smo uočili da akcija nije obuhvatila sva gnijezda u Hrvatskoj, a smatra se da ih ima oko 1400. Ove godine se nadamo da će sudjelovati još veći broj ljudi, iz još većeg broja sela, gradova i županija, te obuhvatili još veći broj gnijezda. Kako bi smo to ostvarili ove godine trajanje akcije smo produljili i podijelili u dvije faze koje su međusobno povezane.

1. faza – kartiranje rodinih gnijezda - traje do 15.06.2010. U ovoj fazi potrebno je dojaviti samo neke podatke koji se traže u obrascu:

Datum promatranja:
Ime i prezime promatrača/škola promatrač:
Točna lokacija gnijezda (puna adresa ili GPS koordinate):
Opisati orijentire u blizini gnijezda (crkva, početak sela, T, X ili Y raskršće, most, ribnjak):
Smještaj gnijezda (krov, dimnjak, stablo, električni stup, umjetno podnožje za gnijezdo):
Podatke pošaljite na E-mail adresu: darkopod@gmail.com. Podatke možete poslati i SMS-om ili jednostavno nazvati na 091/7295-891.

U ovoj fazi želimo postojeću kartu nadopuniti do sada nezabilježenim gnijezdima kako bi smo ju što bolje iskoristili u idućoj fazi. Sva gnijezda koja budu dojavljena u ovoj fazi biti će dodana na kartu, odabirom gnijezda na karti prikazati će se uz osnovne podatke i podatak o tome tko je prijavio gnijezdo (ime i prezime ili naziv škole), a svaki promatrač dobiti će e-mailom zahvalnicu HDZPP-a pripremljenu za izrađivanje u bilo kojoj foto-radnji: