Mali humanitarci posadili sadnicu ginka

Autor: Đurđica Mašić, Ivana Ostrički, 28. 3. 2022.

U srijedu, 22. ožujka 2022., Adam Ivanušec, Mali humanitarci 6. d i razrednica Đurđica Mašić posadili su sadnicu ginka te održali aktivnosti vezane uz borbu protiv nasilja i ekologiju.

Adam Ivanušec, Gabrijel Formbaher, Filip Koš i Mihael Ocelić posadili su sadnicu ginka, a Lana Šenk i Nikolina Hanzlić su je zalile. Učenici su naučili postupak kako se sadi sadnica. Prvo se mora iskopati rupa dovoljne veličine da u nji stane korijen biljke i humusna zemlja koju će staviti na dno rupe. Važno je zemlju dobro natopiti vodom, ravno postaviti sadnicu u zemlju i nogom zbiti zemlju. Oko sadnice treba napraviti mali jarak kako bi se voda zadržala prilikom zalijevanja. Sadnicu je najbolje zalijevati ujutro.

Prevencija nasilja u školama

Sadnica ginka u našem školskom dvorištu nosi poruku ljubavi, tolerancije i mira za naše buduće generacije.

Učenici i razrednica u svom su razrednom odjelu proveli natječaj pisanja poruka protiv nasilja. Aktivnosti su provedene povodom 14. godišnjice smrti Luke Ritza, simbola borbe protiv vršnjačkog i uličnog nasilja. Luka je preminuo 12. lipnja 2008., a 22. travnja 2022. navršio bi 32 godine. Mladi daroviti slikar Ante Repinc nacrtao je portret Luke Ritza. Ove su aktivnosti povezane i s projektom Prevencija nasilja u školama, koji provodi Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Članovi povjerenstva izabrali su najbolje poruke protiv nasilja, a povjerenstvo su činili učiteljica iz hrvatskog jezika Tanja Majdandžić, učenik Adam Ivanušec i učiteljica Đurđica Mašić. Josip Balta osvojio je prvo mjesto s porukom: „Stop nasilju danas, sutra i zauvijek!“. Drugo mjesto osvojila je Laura Lovrić, a treće Sara Đurđević. Najboljim Malim humanitarcima Adam Ivanušec svečano je uručio slatke nagrade.

Prisjetimo se Luke Ritza.

Luka Ritz rođen je u Zagrebu 22. travnja 1990. U Zagrebu je završio osnovnu školu. Bio je pred polaganjem mature u Srednjoj grafičkoj školi. Svirao je u rock-bendu. Poput ostalih svojih vršnjaka i poput svih vas koji čitate ovaj tekst imao je snove i nade. Želio je biti novinar. Vjerovao je da je vrijeme na njegovoj strani.

Luka Ritz imao je 18 godina kada su mu život uzeli huligani koji su ga 1. lipnja 2008. nasmrt pretukli. Vraćajući se kući u kasnim večernjim satima s prijateljem, brutalno je pretučen na zagrebačkom Mostu slobode kraj Bundeka. Od zadobivenih ozljeda, preminuo je nekoliko dana kasnije, 12. lipnja 2008. u 18. godini. Roditelji su donirali Lukine organe za transplantaciju.

U studenom iste godine, uhićena su petorica maloljetnika i mlađih punoljetnika pod sumnjom da su sudjelovali u cipelarenju i premlaćivanju Luke i njegovog prijatelja.

Lukina smrt izazvala je šok i glasno odjeknula u cijeloj Hrvatskoj. Postao je simbol borbe protiv uličnog nasilja, protiv vršnjačkog nasilja koje je znatno poraslo u cijeloj državi. Održani su brojni koncerti, mirni prosvjedi i manifestacije u čast preminulom maturantu.

Lukini roditelji Suzana i Reno Ritz izjavili su da se žele pridružiti borbi protiv uličnog nasilja i nasiljima u školama da Lukina smrt ne bude uzaludna te su poručili da širimo ljubav, toleranciju i mir. Od 2009. godine održava se Godišnji natječaj Luka Ritz za promicanje tolerancije i škole bez nasilja u organizaciji Ministarstva znanosti i obrazovanja Zagreb s projektom Prevencija nasilja u školama.

Međunarodni dan šuma

Učenici su naučili postupak pravilne sadnje i njege stabala. Međunarodni dan šuma prilika je da osvijestimo važnost i vrijednost šuma za sve stanovnike našeg planeta. Šume se često od milja nazivaju „zelenim tvornicama“ jer uz drvnu građu, proizvode i čisti zrak, čisto tlo i čiste vode, vežu vodu uz tlo i zadržavaju je u velikim količinama, sprječavajući eroziju tla i ublažavajući klimatske krajnosti. Uz to, one su i prirodne energane: daju nam izvor energije, pružajući svim živim bićima toplinu i zaštitu. Dom su mnogim živim bićima kojima uz sve navedeno daju i hranu. Svake se godine pri obilježavanju Dana šuma stavlja naglasak na određenu temu. Ovogodišnja je tema „Obnova šuma – put k oporavku i blagostanju“. Obnova šuma i održivo gospodarenje šumama pomažu u borbi protiv klimatskih promjena i kriza koje se događaju zbog gubitka bioraznolikosti.

U svom razrednom odjelu učenici i razrednica održali su mali natječaj pisanja ekoporuka. Članovi povjerenstva imali su težak zadatak izabrati najbolje poruke, a povjerenstvo su činili učiteljica iz prirode Jasna Sajdl, učenik Adam Ivanušec i učiteljica Đurđica Mašić. Laura Lovrić osvojila je prvo mjesto s porukom: Priroda: “Zašto me zagađuješ? Mislila sam da sam ti prijatelj!“. Drugo mjesto osvojila je Sara Đurđević, a 3. mjesto Josip Balta. Najboljim malim humanitarcima koji su napisali poruke o očuvanju prirode Adam Ivanušec svečano je uručio slatke nagrade.