Pletenje ukrasnih šiba od vrbe- korbačika

Autor: Ana Marošević, 27. 4. 2010.

U OŠ kralja Tomislava Našice - PŠ Markovac u sklopu integracije slovačkog jezika i kulture sa razrednom nastavom  održana  je radionica pletenja ukrasnih šiba od vrbe tzv. korbačiky .

U prvoj takvoj radionici su sudjelovali učenici 3. razreda , učiteljica Zdravka Peić a u drugoj učenici drugog i četvrtog razreda zajedno sa svojim učiteljicama: Ljiljana Kubaša, Suzana  Mihalek i Ana Marošević.

Cilj radionice: Upoznati djecu sa slovačkom tradicijom pletenja šiba za uskrsno vrijeme, motivirati učenike za ručnu izradu suvenira, relaksirati ih u školi.

Šibe od vrbe su nabavili: Borna Buha, Stanislav Dardalić, Marko Matasić, Tomislav Čupurdija, Eugen Budoš.

Tehnika izrade krbačika( ukrasne šibe od vrbe ):

Za izradu je potrebno:

• osam šiba od vrbe
  • veće škare
  • srednje debela špaga
  • ukrasne mašne

Postupak:

1. Uzmite u ruke 8 prutova te deblje krajeve čvrsto omotajte sa špagom tako da se šibe ne mogu izvuči.
  2. Razdijelite povezane šibe na pola- 4 na jednu a 4 na drugu stranu. Uhvatite prvi
  3. prut slijevo i odozgor ga prepletite između dva  pruta na drugoj strani a zatim ga vratite  opet na lijevu stranu.
  4. Uzmite prut s desne strane i odozgor ga prepletite između dva pruta na suprotnoj
  5. strani i opet ga odozdola  vratite na njegovu stranu.
  6. Ovako nastavite s pletenjem do dužine kakva vam odgovara.
  7. Na kraju pruteve zavežemo špagom i ukrasimo mašnama.

Neki učenici su pleli šibe na lakši način, kako bi svi sudjelovali u radu, tako da je zapravo nastalo više varijanti ukrasnih šiba ali sve zanimljive i lijepe.

Zgotovljene šibe je trebalo odmah i isprobati za tradicionalnu slovačku uskrsnušibačku (šibanje korbačom). Doznali smo da se ovaj običaj provodi i u nekim dijelovima Zapadne Slavonije. Dječacima nije trebalo dva puta reći da isprobaju u dvorištu pošibati djevojčice.

Ali čim su ih malo pogladili djevojčice su spretno pobjegle.

Još jedan običaj je vezan uz šibačku u uskrsno vrijeme , polijevanje vodom tzv.polievačka.

Demonstrirali smo moderniji način polijevanja sa mirisnom vodicom što se djevojčicama više sviđalo.

Djeca su se na ovoj radionici relaksirali, upoznali su slovački običaj u uskrsno vrijeme, koji se koristi i u Zapadnoj Slavoniji a svoje proizvode su sretni odnijeli kući.