Svatko je jedinstven - integrirani dan u OŠ kralja Tomislava Našice

Autor: Ivana Ostrički, 26. 4. 2010.

U četvrtak 22. travnja 2010. Hrvatska udruga gluhoslijepih osoba Dodir Osijek organizirala je predavanje učiteljima OŠ kralja Tomislava Našice, a u petak 23. travnja održan je integrirani dan s temom Svatko je jedinstven.

Osnovna  škola kralja Tomislava pristupila je suradnji na projektu Udruge pod nazivom U ponoru diskriminacije: program emocionalnogm, kulturološkog i socijalnog osnaživanja žena sa senzoričkim oštećenjima, koji je ostvaren pod pokroviteljstvom EU-a. Ciljevi su ovoga projekta osnaživanje osoba sa senzoričkim oštećenjima kroz nekoliko razina, a poseban je naglasak na sposobnosti žena sa senzoričkim oštećenjima, koje su sposobne preuzeti ulogu majke, supruge i domaćice. Upravo su zato žene glavne sudionice radionica.  Jedna od aktivnosti projekta, pod nazivom „Socijalizacijom do stavova“, obuhvaća pripremu okruženja i integraciju osoba sa senzoričkim oštećenjem u društvo, posebice u obrazovni sustav. Kako bi se to ostvarilo, provedena je edukacija odgojno-obrazovnih djelatnika, s ciljem razbijanja predrasuda, prihvaćanja različitosti  i upoznavanje djece s osobama sa senzoričkim oštećenjima (gluhim,  slijepim  i gluhoslijepim osobama), kako bi se pripremili uvjeti za njihovu aktivnu integraciju u redovne razrede. Predavanje su održale voditeljice udruge Andrea Plavšić i Josipa Schweizer, koje su nam približile način života i posebnosti  obrazovanja osoba  sa senzoričkim oštećenjima, upoznale nas s kulturom ove manjinske skupine ljudi i bontonom u pristupanju  gluhim, slijepim te gluhoslijepim osobama. Najavile su i nastavak suradnje kroz kratki tečaj učenja hrvatskog znakovnog jezika. Edukacija je bila vrlo uspješna i potrebna, budući da učitelji uglavnom nisu imali priliku susresti se s  ovom  tematikom.

U petak je održan integrirani dan u razrednoj nastavi obiju smjena matične škole na temu Svatko je jedinstven.  Tijekom protekla dva tjedna razrednici su u matičnoj i područnim školama održavali radionice vezane uz bonton, razumijevanje potreba ljudi s invaliditetom i komunikaciju  gluhih, slijepih igluhoslijepih osoba, tako da su učenici našim gošćama pokazali visoku razinu empatije, ali i znanja vezanoga uz kulturu gluhoslijepih osoba.

Radionice su održale voditeljice  i tri članice Udruge. Iako su žene sa senzoričkim oštećenjima, Maja (slijepa), Vesna (gluhoslijepa) i Blaženka (gluha), samostalno su održale svoj dio radionica te na taj način pokazale učenicima i učiteljima kako  gluhe, slijepe  i gluhoslijepe osobe mogu kvalitetno pridonijeti društvu i aktivno djelovati  kao ravnopravni članovi društva.

Posebnu je pozornost plijenio Majin  terapijski pas,  labradorica Didi, koji je svojom dobroćudnom naravi pridobio simpatije naših učenika.

Od mnogobrojnih aktivnosti, učenicima je najzanimljivije bilo pisanje  svoga  imena na brajevom pisaćem stroju i učenje pjesmice Kad si sretan na hrvatskom znakovnom jeziku.

Na kraju integriranog dana naše su gošće izrazile svoje zadovoljstvo u radu s našim učenicima, a mi smo im se zahvalili na ugodno i kvalitetno provedenom danu. Nadamo se da će biti još prilika za susret i druženje s članovima Dodira, jer nam doista mogu biti učitelji!

Nakon radionice Novinarska grupa je napravila intervju s voditeljima radionice. Možete ga pročitati na ovoj stranici (u prilogu).

INTERVJU S VODITELJIMA RADIONICE.doc (29.50 KB)