Dan planete Zemlje

Autor: Tanja Majdandžić, 20. 4. 2010.

22. travnja obilježava sa Dan planete Zemlje.

Povodom dana planete Zemlje naša će škola povesti učenike na Lapovac. Svaki razred ima zadatak osmisliti prigodne poruke o očuvanju prirode. Na Lapovcu će se održati mnoge zanimljive igre u kojima će sudjelovati učenici od 5. do 8.razreda.

Zbog kiše, izlet na Lapovac je odgođen!

Prošlotjedni događaji ponukali su nas da još više razmišljamo o prirodi i o tome što nam ona znači.

Evo što o tome pišu učenici novinarske skupine.

Dok neki ljudi uživaju u prirodi i njenim bogatstvima, neki su ljudi meta majke prirode. Mnoge države i gradove pogađaju veliki potresi i uragani. Jedini krivac za sve to  jest sam čovjek. Ljudi ni ne slute čime sve zagađuju prirodu, dezodoransima, parfemima što uzrokuje nastankom ozonskih rupa.

Dan planete Zemlje se obilježava od 1970.na prijedlog UN-a. U Hrvatskoj se Dan planete Zemlje obilježava od 1990. Zato ,ljudi, molim vas da pazite našu Zemlju, jer ona je nama kao dijete !

(Matea Jurešić, 6.d)

Zašto slavimo Dan planete Zemlje ?

Slavimo ga da se sjetimo gdje živimo, gdje smo upravo sada i da sjetimo svega što nam je Zemlja pružila. Sjetimo se svih ljepota:zlatnih polja, mora, jezera, rijeka, predivnog Dubrovnika i naših jedinstvenih otoka…. Međutim , postoje i mnoge loše stvari oko nas: izumiru biljne i životinjske vrste,nastaju umjetna jezera, hidroelektrane, mijenjaju se tokovi jezera. U prirodi se događaju različite katastrofe. Odlomile su sante leda s Antartika, plimni val u Starom Gradu i Omišu, uragani, potres kod Solomonskog otočja, izlila se nafta iz broda Shen Neng, popisu nema kraja.

Što mi možemo učiniti ?

-ići pješke ili biciklom umjesto automobilom

-smanjiti smeće u prirodi

-počistiti industrijske vode

-štedjeti vodu u kućanstvu

Ukratko Dan planete Zemlje se obilježava kako bi se ljudi sjetili da se planet ne smije uništavati i da se sjete što su napravili dobro, a što loše.

(Josip Blažević i Ivona Farkaš, 6.r.)

Izvor: novinarska skupina