Poziv na sudjelovanje u praćenju ptica “Vjesnici proljeća”

Autor: Ana Lastavić, 2. 4. 2010.

Mladi ekolozi vas pozivaju na sudjelovanje u akciji praćenja ptica – bijele rode (Ciconia ciconia), obična kukavica (Cuculus canorus), crna čiopa (Apus apus) i lastavica pokućarka (Hirundo rustica).

Kako sudjelovati?

Sudjelovanje u SpringAlive! projektu jednostavno je i zabavno.

Projekt SpringAlive jednostavno je proučavanje ptica. Sve što trebaš učiniti je da preko mreže zabilježiš svoje prvo proljetno opažanje bijele rode, lastavice pokućarke, obične kukavice i crne čiope.

Zahvaljujući vašim opažanjima znanstvenici BirdLife-a moći će analizirati podatke i tako svake godine pratiti dolazak proljeća. Odredit ćemo u kojem je tjednu neku pticu po prvi put vidjelo najviše ljudi. Ova saznanja omogućit će nam bolje poznavanje seobe ptica.

Kako unijeti podatke?

Unos podataka vrlo je lagan. Slijedi slijedeće korake:

1. Nauči prepoznati vjesnike proljeća - bijelu rodu, crnu čiopu, običnu kukavicu i lastavicu pokućarku i saznaj kada se pojavljuju u tvojoj zemlji.
  2. U to vrijeme pažljivo promatraj okolinu i kada prvi put vidiš ili čuješ koju od ovih ptica prijavi se na ovu stranicu (www.springalive.net).

- ZAPAMTI! Zanima nas tvoje PRVO viđenje određene vrste. -

1. Kad si na stranici, idi na obrazac prijave (odjel "Dodaj svoja opažanja") i poopuni zahtijevana polja. Trebaš zapamtiti gdje i kada si pticu vidio ili čuo. Nakon što si popunio sva polja u obrascu, pošalji nam ga pritiskom na dugme "Pošalji".
  2. Pogledaj zemljovide i provjeri je li tvoje prvo opažanje pomaklo proljeće!
  3. Reci prijateljima neka i oni pomognu na isti način.

Sudjeluj u Spring Alive promatranjima u svom susjedstvu, školi ili na nedjeljnom izletu

Podatke o tome kada se vjesnike proljeća može očekivati u tvom zavičaju možeš naći u odjeljku "Pogledaj vrste izbliza" ili na stranicama društva koje je BirdLife-ov partner u tvojoj državi.

Kada vidiš ili čuješ neku pticu, trebaš samo zapamtiti dan i područje gdje si ju opazio. Nije potrebno pamtiti koilko si ptica vidio niti točno mjesto viđenja.

Promatrati za Spring Alive možeš u svom susjedstvu, školi, na izletu s roditeljima ili prijateljima...

Vjerojatno ćeš na selu imati najbolja opažanje, pošto tu žive tri od četiri vrste koje pratimo. Ako živiš u gradu, očekuj vidjeti crnu čiopu, jer one gnijezde u gradovima.

Unesi podatke o svom opažanju na ovu stranicu, kako bismo mogli izraditi zemljovide i pratiti povratak ptica selica.

KAKO PREPOZNATI OVE PTICE?

Bijela roda je ptica močvarica s dugim crvenim nogama i ravnim, šiljatim crvenim kljunom. Bijelo perje glave, vrata i tijela u kontrastu je s perima krila, koja su crna s ljubičasto - zelenim odsjajem. Mala površina gole crne kože okružuje njene smeđe oči. Lako je prepoznati i glasanje bijelih roda - one prepoznatljivo klepeću kljunom, što zvučikao udaranje štapom o štap.
Bijelu rodu je vjerojatno najlakše vidjeti na gnijezdu, ali ju možeš vidjeti i na vlažnoj livadi ili netom pokošenom polju. Rodina su gnijezda veoma velika i nalaze se na visokim mjestima s dobrim pogledom na okolinu.
U Evropi se bijele rode viđaju od sredine ožujka do konca kolovoza.

Lastavice pokućarke su malene ptice s crnim leđima plavkastog odsjaja, kestenjastim grlom, bijelim trbuhom i dugim rašljastim repom. Dok leti, lastavica pokućarka može izgledati posve crna - najlakše ju je prepoznati po repu i vještom letu.  Lastavice pokućarke cvrkuću dok sjede na žicama ili rubovima zgrada - dovoljno glasno da te čak mogu probuditi! Na sjever sele u proljeće kako bi se parile, gnijezdile i podizale svoje mlade. U Hrvatskoj se mogu vidjeti od ožujka do rujna.

Crna čiopa jednolično je siva po cijelom tijelu, ali izgleda crna na suprot svijetlom nebu. Ima duga srpasta krila i kratak rašljast rep. Možeš ju zamijeniti za lastavicu, međutim čiope u letu ne savijaju krila. Također, nećeš ju vidjeti na tlu- njihova gnijezda su skrivena pod krovovima iz kojih brzo izlijeću. Čiope su zanimljive zbog dužine života - neke mogu živjeti 21 godnu. Za razliku od lastavica, čiope nikad ne sjede na granama. Može ih se vidjeti u bučnim jatima u brzom letu oko krovova i zgrada, uglavnomu gradovima. Češće se viđaju u sumrak. Crne čiope su izvrsni letači. U zraku provedu skoro cijeli život, a slijeću samo radi gniježđenja. Čak i spavaju leteći!

Obična kukavica veličine je goluba. S gornje strane tijela je pepeljasto siva, dok joj je trbuh bijel s gustim tamnim prugama. Vjerojatno ćeš ju opaziti kao tamni oštri obris u brzom preletu preko polja do najbližeg drveća. Ipak, sigurno si ju već čuo. Kad u proljeće čuješ prepoznatljivo"ku-ku, ku-ku", to je mužjak koji obznanjuje svoju prisutnost i doziva ženku. Obične kukavice su prilično česte na svim vrstama šumovitih i otvorenih zemljišta, od nizina do planinskih obronaka.
Najzanimljivije kod običnih kukavica je da ne grade vlastita gnijezda, već podmeću jaja u gnijezda drugih ptica. Pojedina ženka bojom svojih jaja oponaša jaja određene vrste domaćina. Mlada se kukavica izlegne prije domaćinovih ptića i izbaci njihova jaja iz gnijezda.