Policija u zajednici provodi program Vijeća za prevenciju grada Našica

Autor: Đurđica Zailac, 23. 3. 2010.

U skladu s  provođenjem  planova i zaključaka  Vijeća za prevenciju  grada Našica, u OŠ kralja Tomislava upriličena su dva predavanja je na temu: Sigurnost djece na Internetu za  roditelje učenika trećih razreda, te  Alkohol i Internet za roditelje učenika sedmih razreda. U sklopu programa Vijeća za prevenciju dogovor je da se s predavanjima prođe kroz sve gradske škole i vrtić Zvončić.

Roditelji su bili najviše zainteresirani za pitanje upotrebe školskog Interneta u školi i  pitanje zaštićenosti školskog interneta od neprimjerenih sadržaja.

Prezentaciju su izvršili policajci u zajednici, Darko Ćorković i Jerko Bešlić. Tijekom prezentacije, obrađivali su pitanje tehničke sigurnosti računala i korištenja računala. Također su se bavili i pitanjem upotrebe računala kod kuće i kako se zaštititi i pratiti rad djece na Internetu kod kuće. Pitanje je bilo i u kojem vremenskom opsegu ograničiti upotrebu računala kod kuće i kako postaviti tehničku zaštitu, kao i kako provjeriti s kim se dijete dopisuje.

Policija u zajednici ima u planu proći predavanje s roditeljima učenika sedmih i osmih razreda  svih osnovnih škola grada Našica i okolnih općina.

Ideja za predavanje potekla je od samih policajaca u zajednici prilikom zasjedanja Vijeća za prevenciju grada Našica.

Također, policija je sama osmislila predavanje i njegovu realizaciju po školama.

Cilj nam je, naglašava g. Darko Ćorković, djelovati na svijest roditelja kako bi se umanjila zlouporaba negativnog korištenja Interneta kako bi bilo što manje negativnih posljedica utjecaja tih sadržaja na njihovu djecu. Pogotovo je potrebno sačuvati djecu i njihovu privatnost  od snimanja i događaja koji mogu ostaviti trajne posljedice na njihov psiho-fizički razvoj.

Zahvaljujemo školama, ravnateljima, stručnim suradnicima i nastavnicima za dobru suradnju!

O predavanju, razrednica 7.b razreda, Ana Lastavić, kaže:

„Bilo jer jako poučno. Navodili su se primjeri iz života koje su  policajci iz zajednice donijeli iz vlastite arhive. Roditelji su se iznenadili podatcima o tinejdžerima koji već u mlađoj dobi konzumiraju alkohol. Veliki je problem dopisivanja putem Facebooka. Policajci su donijeli primjerak neprimjerenog dopisivanja i pokazali roditeljima do koje mjere djeca mogu koristiti neprimjerene  i uvrjedljive izraze. Zaključili smo da roditelji trebaju razgovarati sa svojom djecom, više pratiti s kim se dopisuju i ograničiti vrijeme boravka rada djece na računalu“.