Posjet samostanu i crkvi

Autor: Đurđica Zailac, 23. 3. 2010.

Učenici 3.c razreda OŠ kralja Tomislava posjetili suFranjevački samostan i crkvu Sv. Antuna Padovanskog u Našicama.

Učenici 3.c razreda posjetili su Franjevački samostan i crkvu  Sv. Antuna Padovanskog u Našicama s ciljem upoznavanja povijesti Našica . Upoznavanje prošlosti Našica ujedno je i cilj samog projekta „Prošlost zavičaja“ na kojemu se radi već dva mjeseca.

Voditeljica je učiteljica 3.c razreda, Jelena Čičković  koja komentira rad učenika:

„Djeca su bila vrlo zainteresirana za rad. Svoj kreativni doprinos za sam projekt dali su  putem likovnog i literarnog  izričaja (pisali su uratke o tradicionalnim receptima, narodnim običajima i nošnjama  našičkog kraja).  U posjeti franjevačkom samostanu i crkvi divili su se  muzeju i izloženim eksponatima . Posebno su se zadržali gledajući prekrasne misnice koje nose svećenici tijekom bogoslužja. Boje misnica određuju i značenje za što je misa namijenjena. Divili su se kaležima, koji su urešeni dragim kamenjem, kao i spravici za rezanje hostije, posebno zato što su oni ove godine prvopričesnici. Pažnju su im posebno privukle knjige pisane krasopisom. Vidjeli su i muzejski eksponat, štit  iz vremena templara.“

O svojim dojmovima učenica Monika Puhanić kaže:

„Vidjela sam puno lijepih predmeta: kaleže, odore, kipove…Najviše mi se svidjela jedna svećenička odora. Bila je crvena i imala je cvjetiće i listiće. Bila je nekako posebna.“!

Učenik Toni Fruk komentira:

„Bilo mi je tužno gledati  na jednoj slici kako sveca muče i kipove bez prstiju. Lijepo je bilo gledati franjevačke knjige i saznati malo o njihovoj povijesti.“

Robert Katavić  iznosi dojmove:

„Osim svečanih odora, najviše  mi se svidjelo kandilo u kojem gori tamjan. Pater Antun  Dodić nam je pričao kako je jedan križ pao sa crkve za vrijeme Domovinskog rata tijekom napada na crkvu i samostan. Križ je bio jako velik i težak, a pater nam je rekao da ga ništa ne može uništiti.“

Učenica Petra Alajica veselo kaže:

„Toliko su mi bili lijepi kaleži da sam ih slikala na mobitel! Kipovi su bili prekrasni i veliki. “

Nikola Baričević kaže:“Najviše mi se svidjelo kandilo. U kandilo se stavlja biljka tamjan. Pater nam je objasnio da se tamjan zapali i s njim se polazi kroz prostoriju da se otjera đavo.“