Mali humanitarci pridružili se obilježavanju Dana ružičastih majica

Autor: Marija Ivanković, 3. 3. 2020.

U srijedu 26.2.2020.  Mali humanitarci  8.d razreda i učiteljica Đurđica Mašić iz OŠ kralja Tomislava Našice pridružili su  obilježavanju Dana ružičastih majica u školi koje je organizirala pedagoginja Ivana Šteković. Dan ružičastih majica je  nacionalni program prevencije vršnjačkog nasilja u Hrvatskoj, a obilježava se od 2017. godine kada je hrvatski Sabor proglasio Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice. Ovim programom podižemo svijest o problemu vršnjačkog nasilja, velikom problemu među djecom i mladima.

Pod inicijativom Dorotea Horvat, Mali humanitarci 8.d razreda  provode projekt za razvoj programa nenasilja i rješavanje sukoba pod nazivom „Prevencija nasilja u školama".  Tijekom ove godine Dorotea u školi provodi projekt  ” Sportom protiv nasilja“, sportska natjecanja, radionice protiv nasilja u 3. i 4. razredima, likovne natječaje o toleranciji, a sada sudjeluju u obilježavanju Dana ružičastih majica borbom protiv vršnjačkog nasilja.

Dorotea je bila inicijator da  Mali humanitarci uvježbaju koreografiju na pjesmu Život nije siv  koju pjeva Mia Dimšić povodom obilježavanja Dana ružičastih majica borbom protiv vršnjačkog nasilja i nastupe u predvorju škole. Obukli su ružičaste majice, kao znak potpore. Tijekom velikoga odmora humanitarci su pokazali svoju koreografiju, drugi učenici i učitelji su se pridružili plesanju.

Da se podsjetimo, Dorotea je dobitnica posebnog priznanja Godišnje nagrade „Luka Ritz" za promicanje tolerancije i škola bez nasilja za školsku godinu 2018./2019., a OŠ kralja Tomislava Našice dobila je 10 000,00 kuna za razvoj programa nenasilja i rješavanje sukoba pod nazivom „Prevencija nasilja u školama. Pokrovitelj Godišnje nagrade "Luka Ritz" je Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Izvor: Đurđica Mašić