Ukrašavanje pisanica na slovački način

Autor: Ana Marošević, 16. 3. 2010.

8. ožujka 2010. u OŠ kralja Tomislava u sklopu slovačkog jezika i kulture održana je radionica ukrašavanja pisanica. Koristile su se tehnika sa salvetom i tehnika sa žicom, tzv. drotarska tehnika, karakteristična i jedinstvena slovačka tehnika u svijetu. Voditelj je bila gošća instruktorica iz Osijeka, gospođa Anđelka Đunđa, vrsna kreatorica ručnih radova i poznavateljica drotarstva(u prijevodu žičarstva).

Sudjelovali su pojedini učenici iz 5a, 5bc, 6a, 7a razreda, te učiteljice Monika Sobodić, Kristina Patila, Ana Marošević, knjižničarka Ivana Ostrički.

Radionicu su posjetile i pedagoginja Đurđica Zailac  i ravnateljica Blaženka Kapetanović.

Cilj radionice: upoznati ih sa slovačkim načinom ukrašavanja pisanica i inspirirati ih za daljnju kreativnost, te razvedriti i opustiti djecu uz rad sa kraslicama.

TEHNIKA SA SALVETOM

Potreban pribor: ispuhana jaja, salvete sa sitnijim uzrocima cvijeća, životinja i slično, kist, plastični čep od boce mlijeka,voda, drvofix, uljana boja ili tempera, mala spužvica, štapić, šljokice.

Postupak izrade:

1. Izrežu se motivi sa salvete.
  2. Na čep stavimo vode i malo drvofixa. Na jaje se kistom nanesu 2 kapi drvofiksa.
  3. Pritisnemo motiv salvete na kapi i preko njega prelazimo kistom,suvišnu vodu obrišemo spužvicom.
  4. Jaje stavimo na štapić i sušimo.
  5. Kad se osuši, ofarbamo bojom.
  6. Možemo zaljepiti šljokicu čistim drvofiksom.
  7. Ostavimo da se potpuno osuši.

TEHNIKA SA ŽICOM (DROTARSKA TEHNIKA)

Potreban pribor: Ispuhana jaja, bakrena tanja žica ili obična tanja žica, škare za rezanje žice, olovka.

Postupak izrade:

1. Žicu namotamo 4-5 puta na olovku.
  2. Izvučemo olovku, te nam ostane mali kolutić.
  3. U taj kolutić ubadamo žicu više puta i dobijemo vjenčić.
  4. Započinjemo novi red tako da žicu ubodemo u novu laticu.
  5. Formiramo više redova, te žicom obložimo jaje.
  6. Na jajetu završimo rad sa motanjem žice tako da se plete u svaku drugu laticu.
  7. Na kraju žicu dobro zavrnemo da se ne rasplete.

PRAVLJENJE ŽIČANE KOŠARICE

Potreban pribor: žica, škare za žicu, perlice

Postupak izrade košarice:

1. Žicu namotamo na olovku, te olovku izvučemo.
  2. Okolo kolutića formiramo vjenčić i formiramo redove pletenjem žice.
  3. Po želji u pletenju nanižemo perlice na žicu.

Sažetak:

U našoj školi na satu slovačkog jezika i kulture održana je radionica za učenike i učitelje – ukrašavanje pisanica na slovački način.

Radionicu je vodila gospođa Anđelka Đunđa, Slovakinja iz Osijeka, vrsna kreatorica ručnih radova i pisanica, instruktorica ukrašavanja jaja sa žicom i salvetom. Tehnika sa žicom je jedinstvena slovačka tehnika u svijetu.

Na vrlo zanimljiv i razumljiv način teta Anđelka je na  učenike  prenijela znanje o izradi ukrasnih pisanica. Djeca su s oduševljenjem ukrašavala jaja priborom koji su donijeli od kuće i naučili su koristiti žicu, koja se mota oko jajeta, te praviti male košarice od nje. Napravili su šarolik spektar ukrasnih jaja i malih košarica od žice.

Djeci se to toliko sviđalo da su odmah htjeli odnijeti pisanice kući, ali ipak su ostavili u školi kako bi napravili malu prezentaciju toga što su stvorili. Nakon toga priredili su malu izložbu svojih proizvoda u školskoj knjižnici.

Cilj ove kreativne radionice je bio prvenstveno razveseliti i opustiti djecu uz rad, upoznati ih sa slovačkim načinom ukrašavanja pisanica i inspirirati ih za daljnju kreativnost.

Bili su sretni što su sudjelovali u radionici i veseli što se ukrasni blagdani uskoro približavaju.