SUSRET UČENIKA NAŠE ŠKOLE S UČENICIMA OŠ JANA ČAJAKA BAČKI PETROVAC U VOJVODINI

Autor: Marija Ivanković, 13. 11. 2019.

Učenici koji uče slovački jezik i kulturu u našoj školi zajedno s učenicima iz OŠ Ivana Brnjika Slovaka Jelisavac i OŠ „Josip Kozarc“ Josipovac gostovali su u vojvođanskom Bačkom Petrovcu u RS, u sklopu projekta koji je organizorao Slovački centar za kulturu Našice uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa RH.

U OŠ Jana Čajaka naše učenike je srdačno dočekala ravnateljica škole Vlasta Werleova sa svojim suradnicima koji su predstavili svoju školu u kojoj se nastava odvija dvojezično, pri čemu se slovački jezik uči prema modelu B. Svaka škola iz Hrvatske predstavila se svojim uvježbanim programom. Našu školu su predstavili učenici šestog rezreda sa slovačkim  recitacijama i pjesmama jesenske tematike, učenici sedmog i osmog razreda sa Zagonetkama i malim poklonima koje je uvježbala učiteljica mentorica Ana Marošević, te učenice koje pohađaju OGŠ Kontesa Dora u Našicama Elena Hlobik i Lucia Komjetan s tamburaškim instrumentalom. Nakon programa bili su počašćeni bogatim ručkom i desertom. U popodnevnim satima obišli su Galeriju poznate slikarice Zuzke Medvedove i Muzej udruženja petrovačkih žena u kojima su se upoznali sa umjetnošću, etnologijom i  poviješću života petrovačkih Slovaka. Učenici su uživo proširili svoja  znanja o povijesti dosaljavanja i življenja Slovaka na područje, kako slovački narod inače naziva Donja zemlja a ujedno i  potvrdili svoje znanje i primjenjivaje slovačkog  jezika sa svojim vršnjacima susjedne zemlje.  Ova ekskurzija je također bila uzvratni posjet jer su prošle školske godine učenici škole iz B. Petrovca bili naši gosti. Ovim putem zahvaljujemo organizatorima i pokroviteljima na realiziranom putu.

Izvor: Ana Marošević