Roko Mihovilović Baksa na ljetnom međunarodnom kampu u Slovačkoj

Autor: Marija Ivanković, 21. 8. 2019.

Naš učenik Roko Mihovilović Baksa sudjelovao je kao jedini predstavnik Hrvatske na ljetnom međunarodnom kampu za školsku djecu od 9. do 18. kolovoza ove godine u mjestu Donovaly u Republici Slovačkoj. Ovaj kamp pod nazivom Krajanske leto ( Ljeto iseljenika ), koje je organiziralo i realiziralo Sveučilište Mateja Bela iz Banske Bystrice Metodički centar za iseljene Slovake u suradnji s ÚSŽZ je isključivo bio namijenjen za predstavnike zapadnoeuropskih i prekooceanskih zemalja.

. No naš budući četvrtaš u PŠ Markovac, kao i član SKUU Franjo Strapač i MS Markovac Našički svojim je osvojenim prvim mjestom na ovogodišnjem literarnom natječaju  Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko, uz pomoć svoje mentorice Ane Marošević, dobio posebnu nagradu od Ureda za iseljene Slovake u Bratislavi da bude sudionikom ovoga kampa,  te je putovao i boravio u pratnji svoje majke Vesne Baksa.

Donovaly su planinsko naselje  i najpoznatije turističko mjesto središnje Slovačke, kako zimi za skijanje tako ljeti za planinarenje i bicikliranje, kao i za razne adrenalinske aktivnosti. Smješteno je na važnom prijelazu između planina Velika Fatra i Starohorske vrchy, na putu koji povezuje dva grada Banska Bystrica i Ružomberok.

Sedamdesetak djece iz Irske, Velike Britanije, Njemačke, Francuske, Bahraina, Cipra, USA, Hrvatske bilo je smješteno u penzionu Zornička, u kojem su kušali i autohtona narodna jela, koja su im izuzetno prijala. Program boravka bio je vrlo precizno isplaniran, bogat šarolikim aktivnostima, koje je precizno razradio stručni tim pedagoga, PaedDr Natália Smoleňáková, PhD  i njezini suradnici i animatori  a u cilju usavršavanja slovačkog jezika i kulture.

Učili su o specifičnostima, povijesti i kulturi kraja u kojem su boravili, sudjelovali na kreativnim (rad s glinom, izrada nakita, crtanje na platnu …) i glazbenim radionicama, kao i sportskim aktivnostima. Vrsni glazbenik na tradicijskim glazbenim instrumentima Matúš Fiľo ih je uputio u osnove sviranja tih glazbala.

Posjetili su romantičan dvorac i ZOO u Bojnicama, selo bajki Habakuky, obišli rijeku Hron i brdo Urpin, a nezaobilazno bilo je i kupanje na bazenima. Najzahtjevnije je bilo, kako Roko kaže, hodanje do Nacionalnog parka Kalište, oko 15,5  km tamo i nazad.

Posljednja večer bila je posvećena predstavljanju pojedinih zemalja, proglašenju najboljih timova i dodjeli diploma svakom sudioniku. Roko je našu lijepu Hrvatsku dostojno predstavio pomoću probranih fotografija sa svojih mnogobrojnih izleta. Upoznao je svoje novostečene prijatelje s geografskim položajem i ustrojstvom Hrvatske po županijama, sportskim uspjesima, nobelovcima, izumiteljima, znamenitostima i prirodnim ljepotama. Krenuo je od svoga mjesta i zavičaja, pa od istoka preko zapada i sjevera završio na moru, na jugu. Zatim je sve sudionike pozvao da posjete Hrvatsku, a nakon toga izrecitirao pjesmicu Grigora Viteza  Olovka. Oni su njemu otpjevali pjesmicu za sretan imendan ( 16. 08.). Podijelio im je razne suvenire o Markovcu, Našicama, Jadranskom moru i Hrvatskoj, a na kraju i počastio ih slatkim Rakitićevim Domaćicama.

Roko se vratio kući s lijepim uspomenama , zanimljivim slovačkim suvenirima i velikim iskustvom, koje će vjerujemo podijeliti sa svojim suučenicima odmah na početku nove školske godine.

Ovim putem naš učenik Roko, kao i škola, srdačno zahvaljuju predsjedniku ÚSŽS gospodinu JUDr. Janu Varši, CSc. na pozivu i dodijeljenoj nagradi.

Ana Marošević,  19. 08. 2019.

Izvor: Ana Marošević