Moj put kroz tijelo

Autor: Brankica Živković, 5. 6. 2019.

Da biologija i književnost itekako idu zajedno dokazuje zanimljiv i originalan rad naše učenice Gracije Hlobik nastao na nastavi biologije s učiteljicom Dubravkom Zubak.

Gracijin tekst pod naslovom "Moj put kroz tijelo" donosimo u cijelosti:

Moj put kroz tijelo

Danas mi se dogodilo nešto veličanstveno. Obična sam mala čestica zraka. Moje ime je Kisik. Dok sam tako danas tumarala prostorom, naišlo je neko biće. Plutala sam zrakom i marila za svoja posla kada me neki vrtlog strašno povukao. Nije povukao samo mene, nego i moje prijatelje koji su bili uokolo. Sa mnom su u vrtlog povučeni i Dušik, Prašinko, Peludarko i još mnogi drugi. Ušla sam kroz nešto što je imalo dva otvora. Načula sam da se to zove nos. Ovo mistično biće u nosu je imalo neke dlačice koje su jako škakljale dok sam prolazila, no zbog tih dlačica Prašinko i Peludarko nisu uspjeli ući. Dušik i ja držali smo se zajedno i tako smo prošli kroz kupku i zatopljenje.  Nakon nosa uslijedilo je ponovno nešto nepoznato. Sve se zamračilo. Mislim da to zovu ždrijelo. Onda smo se Dušik i ja počeli nagurivati između nekih zidova, hrskavičnih zidova. Do tih zidova dovela su nas magična vrata koja su se otvorila samo kako bismo mi prošli. Bili smo počašćeni. Grkljan, e da, to se zove grkljan! On je hrskavični organ, no želim naglasiti da te hrskavice nisu udobne. Zatim je došao dušnik, jedna velika cijev kroz koju sam prošla. Na kraju te cijevi bila su dva tunela. Upala sam u lijevi tunel. Na početku je bilo malo stisnuto jer neki sat koji stalno kuca zauzima puno mjesta, no onda sam došla do veličanstvenih pluća. Nisu bila toliko veličanstvena, bila su puna nečeg ljepljivog. Što li ovo biće radi? Upala sam u mjehurić i sprijateljila se s drugim česticama unutra. Tada se dogodio neki proces, difuzija, valjda. Kažu da tako pluća dišu. Odjednom sam se opet našla u krvi.  Ondje je bio jedan prijatelj ugljikovodik. Čemu dva imena? No, u biti, nas dvoje razdvojilo je nešto kada smo prošli pokraj velikog sata. Mene su smjestili u arterijsku, a njega u vensku krv. Ne znam što to znači, ali dobro. I dok sam se tako vozila u toj krvi, došla sam do jedne simpatične stanice u jetri. Smjestili su me u mitohondrij. Ne znam što sada slijedi, ali moja prijateljica Glukoza govori mi kako će se sada dogoditi stanično disanje. Ne znam što to znači, ali svi govore da je ovo kraj mog putovanja.

Izvor: Novinarska skupina