Radionica zlatoveza

Autor: Ivana Ostrički, 26. 2. 2010.

Radionica zlatoveza održana je 15. veljače 2010. godine. u OŠ kralja Tomislava Našice. Đurđica Zailac, školska pedagoginja uz pomoć vanjske suradnice gospođe Danice Knezović održala je radionicu za zainteresirane učenike, nastavnike i roditelje.

POVIJEST   ZLATOVEZA:

O zlatovezu se piše još u 13. stoljeću na području Dubrovnika.

Zlatovez je u Slavoniji bio naročito cijenjen u vrijeme biskupa J.J. Strossmayera.

To je vrlo dekorativna tehnika veza zlatnim ili srebrnim koncem. Pojavljuje se u Slavoniji u drugoj polovici 19.st.

Ispočetka se nosio na dvorovima i u crkvama.

Postoje tri vrste zlatoveza: zlatovez na skroz, zlatovez preko kartona i usnivani zlatovez.

Motivi zlatoveza vezani su uz geografska područja, tako da svako mjesto (ili skupina mjesta) ima poseban motiv zlatoveza.

Ispočetka, zlatovez se nosio na dvorovima i u crkvama jer je zlatni konac u prošlosti bio skup. Zato se ušivao koncem (u današnje vrijeme većinom silkom) sa suprotne strane i tako se vršila ušteda. Za izradu jedne šamije(oglavlja za glavu udane žene-snaše) utrošak vremena je oko mjesec dana.

MATERIJAL ZA  IZRADU ZLATOVEZA:
Drveno postolje,čavlići,čekić, crni ili crveni pliš, cetilen,škare, deblji karton,indigo papir, predložak za rad-motiv, ljepilo za karton,silk-0,12mm,dvije igle,perlice.

POSTUPAK IZRADE:

Zlatovez je tehnika u kojoj se pamučnim  koncem ili silkom ušiva zlatni konac preko kartona.

1. Zateže se tkanina na drveni okvir

2. Ljepljenje uzorka od kartona

3. Ušivanje zlatnog konca preko kartona

4. Vez katora (ukrasni vez zlatnim koncem bez kartona)

5. Gotovi zlatovez opšiva se koncem i zlatnim ukrasima (pulicama, šljokicama ili perlicama, ječmom, đendarima i sl.)

MOTIVI:

Motivi veza najčešće su cvijetni, tj. biljni ornamenti.

U manjem dijelu su geometrijski ili sakralni.

NAPOMENA:

Rad je precizniji i kvalitetniji ako se radi sporije. Zlatovez se nikada ne smije prati.

Na radionici su se učenici i učitelji i sami okušali u izradi zlatoveza.Radilo se tehnikom ušivanja zlatnog konca preko kartona.