Roko Mihovilović Baksa osvojio prvo mjesto sa svojim literarnim radom u Slovačkoj

Autor: Marija Ivanković, 31. 5. 2019.

Roko Mihovilović Baksa, učenik 3. razreda naše škole iz  PŠ Markovac Našički, osvojio je prvo mjesto sa svojim literarnim radom na temu  Prečo mám rád slovenčinu,  prečo mám rád Slovensko (Zašto volim slovački jezik, zašto volim Slovačku) na istoimenom međunarodnom literarnom natječaju u Slovačkoj u IV.kategoriji. Nagradu je dobila i profesorica slovačkog jezika Ana Marošević, za višegodišnje uspješno sudjelovanje u spomenutom natječaju kao mentorica. čiji su učenici biše puta osvajali značajna priznanja.

Prvonagrađeni Roko Mihovilović Baksa, 3.razred i Ana Marošević, mentorica

S lijeva udesno: Roko Mihovilovič Baksa, savjetnik Andrija Kuric, Avanti Konjuh (5, razred), prof, Boženka Dasović, Iveta Baloghova iz Bratislave, prof.Ana Marošević

Na slici na zidu je Milan Rastislav Štefanik

Prof. Boženka Dasović  i  prof. Ana Marošević

Uspješni su bili i Mark Vida, učenik drugog razreda iz Markovca i David Malovčak, učenik šestog razreda, čije radove je stručna komisija prepoznala kao kvalitetne. Na svečanu dodjelu nagrada u gradu Nove Zamky u Slovačkoj otputovali  su učenik Roko sa svojom mentoricom na poziv Ureda iseljenih Slovaka iz Bratislave. Nagrade je u povijesnoj carsko-kraljevskoj dvorani uručila  spisateljica Marta Hlušikova iz Društva slovačkih pisaca i Lydia Benčova iz Državnog pedagogijskog društva  uz bogat i raznolik kulturno-umjetnički program.

U društvu sa slovačkim piscima:

Slovački pisac Luboš Jurik, Roko Mihovilović Baksa, Ana Marošević, slovački pisac Lubo Olach

Ovo 27. natjecanje po redu  provodi  se u četiri kategorije ( I.-  učenici OŠ niži razredi, II. – učenici OŠ viši razredi. III. Učenici srednjih škola, IV. – učenici koji uče slovački jezik u inozemstvu). Učiteljica Ana Marošević dala je niz pitanja, a Roko marljivo i strpljivo odgovorio, i tako je nastao zanimljiv sastav, koji je odnio glavnu nagradu u 4. kategoriji od  125 poslanih radova. Naime, Roko je aktivni član SKUU Franjo Strapač i MS Markovac Našički, slovački jezik i kulturu uči od prvog razreda, član je školskog slovačkog zbora, već je i prije posjetio Slovačku, a i primio goste iz Slovačke nekoliko puta, pa je imao o čemu pisati.

Svima nagrađenima učenicima i voditeljima bio je osiguran smještaj i četverodnevno razgledavanje okolnih kulturnih i povijesnih znamenitosti Gemerskog kraja koji se nalazi u južnoj Slovačkoj. Obišli su spomenike, dvorce, knjižnicu i crkve grada Rimavske Sobote,  Muzej književnika Pavla Dobšinskeho u koloraturnom selu Drienčany, Prirodni park Drienčanskog krasa i njegove poučne trase, spilju Domica u kojoj su se snimale filmske bajke.

U Rimavskoj Soboti ih je srdačno primio gradonačelnik Jozef Šimko koji je u znak dobrodošlice priredio glazbeno-recitatorski program a svakom sudioniku je darovao prigodnu monografiju o Gemeru. Sve ove aktivnosti za upoznavanje ovoga kraja  je vješto i zanimljivo osmislila i organizirala tajnica Ureda za inozemne Slovake iz Bratislave Iveta Baloghova.

Naša škola i SKUU Franjo Strapač su također domaćinima poklonili umjetničku maketu našičkog dvorca, fotomonografiju Našica, knjigu o Slovacima autorice Vesne Baksa te prospekte i CD-ove spomenutog folklornog društva.

Sudjelovanje na ovom natjecanju i preuzimanje nagrada naših predstavnika pomogao je i Slovački centar za kulturu Našice.

Ovo gostovanje u Slovačkoj bilo je veliko iskustvo za Roka uz druženje sa nagrađenima iz Slovačke, Mađarske, Srbije i Rumunjske. Boje Hrvatske osvijetlila je i djevojčica Avanti Konjuh, učenica 5. razreda, iz Josipovca Punitovačkog sa svojom mentoricom Boženom Dasović. S nagrađenima je na putu bio i Andrija Kuric, srednjoškolski profesor i savjetnik za školstvo slovačke nacionalne manjine u RH.

Za daljnje upoznavanje slovačke književnosti Roko je dobio na poklon pregršt krasnih dječjih knjiga a kao posebnu nagradu, osobno od predsjednika Ureda iseljenih Slovaka, gospodina Jana Varše, pozvan je na međunarodni ljetni kamp u Slovačkoj. Osigurano mu je mjesto u terminu od 9. do 18. 8. 2018. u mjestu Donovaly kod Banske Bystrice, dijelu nacionalnog parka Niske Tatre.

OŠ kralja Tomislava Našice, PŠ Markovac Našički, 29. 05. 2019.

Ana Marošević, prof.

Izvor: Ana Marošević