Posjet gradu na četiri rijeke

Autor: Brankica Živković, 28. 5. 2019.

Učenici 7. razreda naše škole na svojoj su jednodnevnoj ekskurziji obišli znamenitosti grada Karlovca.

Ukupno je na ekskurziju išlo 78 učenika uz pratnju razrednica Đurđice Mašić, Jasne Sajdl, Tanje Majdandžić i Brankice Živković te turističkoga vodiča Danijela.

Prva postaja bio nam je grad Karlovac u kojem smo imati priliku vidjeti Stari grad Dubovac, gradinu koja se nalazi povrh Kupe na 185 metara nadmorske visine. Slikoviti dvorac iz 13. stoljeća predstavlja jedan od najljepših i najbolje sačuvanih spomenika feudalnog graditeljstva Hrvatske i razdoblja Frankopana. Dubovac danas predstavlja atraktivno turističko izletište koje smo vidjeli i obišli iznutra, penjali se na vidikovac i posjetili muzejsku izložbu u najvišoj kuli. S vidikovca se pruža pogled na cijeli grad i okolicu.

Nakon toga obišli smo i razgledali slatkovodni akvarij Aquatika. Akvarij je javna ustanova prvenstveno namijenjena djeci i mladima, učenicima, znanstvenicima i lokalnom stanovništvu kako bi se razvijala svijest o iznimnoj biološkoj raznolikosti. Imali smo prilike pogledati kroz povećalo riječni vodeni svijet koji nas okružuje ispod površine te naučiti mnogo zanimljivih podataka o pojedinim vrstama riba od ukupno 150 vrsta koje obitavaju u hrvatskim rijekama.

Nakon ručka u karlovačkom restoranu krenuli smo u razgledavanje Karlovca - obišli smo Vrbanićev perivoj, Zvijezdu - najstariji dio grada, zgradu Općine i temelje nekadašnje crkve sv. Josipa, Vodocrpilište Borlin i kazalište Zorin dom.

Oko 20 sati vratili smo se u Našice. Unatoč nepovoljnim vremenskim prilikama i kiši koja nas je pratila veći dio puta, ekskurzija će nam ostati u lijepom sjećanju.

Izvor: Novinarska skupina