Otvorena izložba i dodijeljene nagrade za natječaj Art(d)eko knjiga 2019.

Autor: Ivana Ostrički, 7. 5. 2019.

Jučer je otvorena izložba dječjih radova te su dodijeljene  nagrade i zahvalnice za sudjelovanje na 2. Kreativnom natječaju Art(d)eko knjiga.

Kreativni natječaj Art(d)eko knjiga raspisan je u travnju kako bi objedinio Međunarodni dan dječje knjige, Dan hrvatske knjige, Svjetski dan knjige i Dan planeta Zemlje. Namijenjen je školskim knjižničarima, učenicima i učiteljima razredne nastave osnovnih škola Osječko-baranjske županije. Cilj je izraditi knjigu koja, uz intelektualni sadržaj, naglašava  umjetničku i estetsku vrijednost knjiga. Iz naziva natječaja vidljiva je njegova svrha: poticanje kreativnog umjetničkog izražavanja učenika uz primjenu ekoloških načela.

Ovogodišnji, 2. natječaj, zaključen je jučerašnjim otvorenjem izložbe radova i dodjelom nagrada za najkreativnije radove te zahvalnica svim sudionicima, članovima povjerenstva i pokroviteljima natječaja. Na natječaj je pristiglo 9 radova iz 8 škola – OŠ Hinka Juhna Podgorač – PŠ Stipanovci; OŠ Augusta Šenoe, Osijek; OŠ Vladimir Nazor, Čepin; OŠ Vladimir Nazor, Čepin – PŠ Briješće; OŠ Bratoljuba Klaića, Bizovac; OŠ Josipovac; OŠ Ladimirevci - PŠ Ivanovci i OŠ Antuna Mihanovića, Osijek. U oblikovanju umjetničkih knjiga sudjelovalo je 105 učenika i 13 mentora (Ivana Oremuš, Anita Dreanjančević, Antonija Katić, Monika Mužar-Kos, Marina Arambašić, Ivana Kuna, Anica Bokor, Vedrana Mijić, Jadranka Čarapović, Marija Rastovski, Mirela Rudec i Ana Vuksanović).

Povjerenstvo su činili Silvija Lučevnjak, ravnateljica Zavičajnog muzeja Našice; Jelena Lulić, profesorica povijesti likovne umjetnosti u Školi primijenjene umjetnosti i dizajn Osijek;  Ivan Hajek, profesor likovne umjetnosti u Srednjoj školi u Našicama; Silvija Šokić, ravnateljica Hrvatske narodne knjižnice i čitaonice, Našice; Dražen Jerabek, ilustrator i  profesor u Školi za tekstil, dizajn i primijenjene umjetnosti u Osijeku te Dubravka Pađen Farkaš, ravnateljica Gradske i sveučilišne knjižnice, Osijek.

Prema kriterijima primjene ekoloških načela, kreativnog izražavanja i inovativnog pristupa, povjerenstvo je izabralo tri najbolja rada. 3. mjesto osvojili su učenici 1. razreda OŠ Vladimir Nazor, Čepin - PŠ Briješće i mentorica učiteljica Mirela Rudec s radom Vodene kapljice.

2. mjesto, za rad Zelengradska slagalica, zauzeli su učenici 1. razreda OŠ „August Šenoa“, Osijek i njihova mentorica učiteljica Ana Vuksanović.

1. mjesto pripalo je, također, učenicima 1. razreda i mentorici učiteljici Antoniji Katić iz OŠ Vladimir Nazor, Čepin za rad Eko TV.

Nakon dodjele nagrada održana je kreativna ekoradionica na kojoj su učenici izrađivali plakate za svoje učionice i knjižnice. Za izradu plakata upotrijebljene su plastične košuljice videokaseta, stari kalendari, časopisi i katalozi te ambalažni karton.

Fotografije i opisi radova te fotografije s otvorenja izložbe i ekoradionice bit će objavljeni do kraja ovoga tjedna na mrežnoj stranici natječaja: https://sites.google.com/view/artdekoknjiga/home.

Zahvaljujemo našim pokroviteljima - Knjižari i papirnici PIN, Našice i g. Rudici Čemeu, nakladniku Alfa i njihovom zastupniku Miši Tokiću te nakladniku Školska knjiga i njihovoj zastupnici Marijani Bonić – koji su omogućili darovne pakete s knjigama, vježbenicama, igrama i uredskim materijalom, koji će obogatiti razrede i knjižnice naših pobjednika.

Čestitke svim sudionicima i vidimo se dogodine! Ostanite kreativni!