Terenska nastava učenika 7. razreda

Autor: Brankica Živković, 2. 5. 2019.

U ponedjeljak 29. travnja 2019. održana je edukacija naših sedmaša u sklopu projekta "Da se ne zaboravi".

Terenska je nastava započela predavanjima časnika Hrvatske vojske i Specijalne policije Republike Hrvatske u prostorijama Vojarne 132. brigade Hrvatske vojske u Našicama.

Učenici su s velikim zanimanjem slušali predavače koji su učenicima pokušali približiti sljedeće teme: Prikaz filma o Domovinskom ratu, Uloga našičke vojarne u Domovinskom ratu, Osvrt na stanje u RH poslije odluke o odcjepljenju od bivše Jugoslavije, multimedijalni prikaz: Teritorij i naseljena mjesta obuhvaćena borbenim djelovanjem tijekom rata na širem prostoru Papuka, Uloga hrvatske policije u Domovinskom ratu – početak pobune i prvi sukobi.

Uslijedilo je razgledavanje prostora same Vojarne,  vojne tehnike, vozila i naoružanja u dvorištu vojarne te prikaz vojne vježbe koji je učenicima bio posebno zanimljiv.

Nakon vožnje do mjesta Četekovac učenicima je omogućen obilazak mjesnoga groblja uz predavanje i paljenje svijeća na spomen-obilježju žrtvama sela Balinci, Četekovac i Čojlug.

Sljedeća postaja terenske nastave bio je gradić Voćin gdje su učenici unatoč kiši pozorno slušali predavanje Darka Božičkovića: Žrtve i stradavanja mještana Voćina i Huma za vrijeme okupacije. Zapalili su svijeće na spomen-obilježju žrtvama Voćina i Huma te počast iskazali minutom šutnje svim poginulima i ubijenima.

Posljednje mjesto obilaska bilo je mjesto Jankovac u sklopu Parka prirode Papuk, no slobodne aktivnosti i razgledavanje predivne prirode bili su gotovo onemogućeni zbog loših vremenskih uvjeta.

Tijekom vožnje prema Našicama zaustavili smo se kod spomenika na ulasku u selo Pušine te zapalili svijeću na spomen-obilježju ubijenom policajcu Stjepanu Mlakaru.

Organizatori navedenih aktivnosti su članovi Udruge branitelja Domovinskog rata KVIN, časnici HV-a te časnici Specijalne policije RH.

Učenici su na terensku nastavu išli u pratnji razrednica Đurđice Mašić, Tanje Majdandžić, Jasne Sajdl i Brankice Živković.

Zahvaljujemo organizatorima i svim predavačima tijekom terenske nastave - Ivici Kovačeviću,  Mirku Horvatinu, Nikoli Masnikosi, Branimiru Jokiću i Goranu Sokolu na zanimljivom i sadržajnom danu u kojem su naši učenici na drugačiji način učili o važnim događajima za stvaranje Republike Hrvatske.

Izvor: Novinarska skupina; fotografije: Đurđica Mašić, prof.