Obilježili smo 21. ožujka - Svjetski dan pjesništva

Autor: Brankica Živković, 21. 3. 2019.

U knjižnici je održana radionica Stvaraonica poezije. Učenici su na različite kreativne načine stvarali poeziju.

Neki od ponuđenih zadataka bili su:

Zalijepljena pjesma -  izrezane riječi iz časopisa uz pomoć kojih će učenici osmisliti pjesmu.

Izabrane riječi na stranicama iz starih knjiga. Sastaviti pjesmu od riječi na stranici (uokviriti, povezati strelicama i slično).

Abecedna pjesma - napisati pjesmu u kojoj svaka sljedeća riječ počinje sljedećim slovom abecede.

Knjiga na knjigu - sastaviti pjesmu od naslova na hrptu knjiga. Kada složite knjige jednu na drugu i pročitate naslove odozgo prema dolje, neka zvuči kao pjesma!

Akrostih - napisati pjesmu kao akrostih. Akrostih je pjesma ili u kojoj početna slova stihova čitana odozgo prema dolje daju neku riječ. To može biti nečije ime, neki pojam ili rečenica.

Pjesma kao lik -  pjesma napisana u nekom obliku, npr. ako govori o stablu, neka bude u obliku stabla.

Pjesma u kolažu - izraditi kolaž koji oslikava jednu pjesničku sliku ili cijelu pjesmu. Slike potražite u starim časopisima, kalendarima i udžbenicima.

Jedna priča – jedan stih - napisati pjesmu u kojoj je svaki stih naslov neke priče ili poglavlja iz knjiga koje se nalaze na stolu. Na kraju napišite naslove knjiga iz koji ste „posudili stihove“.

Od deset do jedan - napisati pjesmu u kojoj prvi stih ima deset riječi, drugi devet, treći osam itd., a posljednji jednu.

U radionici su sudjelovali učenici 8.c razreda, učenici Novinarske skupine, učiteljice Vesna Kovačević-Tomić, Brankica Živković i knjižničarka Ivana Ostrički.

Njihove radove možete pogledati na izložbi koja je postavljena u holu škole i na Facebook stranici Knjižnice.

Izvor: školska knjižničarka Ivana Ostrički