Čitaj na sav glas! - Svjetski dan čitanja naglas

Autor: Ivana Ostrički, 1. 2. 2019.

1. veljače obilježili smo Svjetski dan čitanja naglas. Kreativni učitelji i učenici osmislili su zanimljive i zabavne aktivnosti.

Učenici skupine Čitateljski klub i knjižničarka Ivana Ostrički osmislili su u predvorju instalaciju s knjigama na temu Čitaj na sav glas!, kojom su željeli podsjetiti učenike na važnost svakodnevnog čitanja te ih upoznati s činjenicom da čak 758 000 000 odraslih ljudi u svijetu ne zna čitati.

Učenici skupine Čitam, pričam, stvaram i učiteljice Sonja Majer Ćatić i Snježana Mataija posjetili su knjižnicu i upoznali se s novitetima za učenike razredne nastave. Knjižničarka im je predstavila neobičnu Lijenozemsku i pročitala nekoliko ulomaka iz istoimene knjige litvanskog pisca i iliustratora Kęstutisa Kasparavičiusa.

Učenici 3.a razreda i učiteljica Branka Lovošević čitali su knjige i časopise te su izdvajali zanimljivosti koje su zatim pročitali drugima. Neki su se učenici pripremili tako što su donijeli vlastite knjige i već unaprijed odabrali što žele pročitati svojim prijateljima. Čini se da se ovakav način čitanja svidio učenicima jer su zapamtili puno novih podataka.

Učenici 4.a i učiteljica Jasmina Vidaković obilježili su Svjetski dan čitanja naglas pričanjem priče iz vrećice koju su, nakon toga, sažeto prepričavali. Uslijedio je rad u skupinama, gdje su pisali i dramatizirali nastalu priču, izdvajali glavne događaje, crtali strip i ilustrirali cjelokupni doživljaj priče.

Dan čitanja naglas obilježen je i u 5.b razredu na satu likovne kulture. Dok su pojedini učenici čitali priče Baš kao Harry Potter (J. Tihi Stepanić), Kad je Rijeka postala žuta (S. Lovrenčić) i Vjetar na ljetovanju (S. Škrinjarić), ostali su crtali na hamer papiru u tehnikama flomastera i drvenih bojica.

Učiteljica Brankica Živković i učenici 7.a razreda u knjižnici su održali sat lektire na kojem su izložili svoje prezentacije i plakate o knjizi Divlji konj Božidara Prosenjaka te čitali ulomke iz knjige.

Svjetski dan čitanja naglas obilježen je i u područnim školama. Učiteljica Anita Milošević i učenici Područne škole Gradac proveli su brojne aktivnosti. Svaki je učenik odabrao tekst iz časopisa koji je pročitao naglas, nakon čega su birali najboljeg čitača i najzanimljiviji tekst. Učenici su stvarali priče na tako da je jedan učenik započeo priču, a svaki sljedeći dodao rečenicu. Čitali su viceve i kratke šaljive priče.

Učenici 2. razreda PŠ Velimirovac i učiteljica Zdenka Kluk čitali su Vrtoglavu slikopriču  Željke Horvat – Vukelja s neobičnim zadacima: čitaj pjevajući, čitaj kao da trčiš za loptom, čitaj kao beba, čitaj kao brojalicu, čitaj vrlo sporo, čitaj brzo, čitaj hodajući, čitaj stojeći na jednoj nozi. Čitanje sa zadatkom izazvalo je veselje i želju da se oprobaju u što više aktivnosti.

U 3. razredu PŠ Velimirovac, učiteljice Ane Govorko, učenici su čitali po ulogama, a zatim smišljali zajedničku priču i pjesmicu.

Učiteljica Andrea Gorša i učenici 4. razreda PŠ Velimirovac proveli su aktivnost Čitanje naglas - crtanje ukrug: za vrijeme čitanja priče učenici su crtali izmjenjujući crteže u krug kako bi ih međusobno dopunjavali.

Radujemo se budućim druženjima s knjigom!