BLAGOSLOV KRUHA I PLODOVA ZEMLJE

Autor: Marija Ivanković, 17. 10. 2018.

Listopad je mjesec u kojemu se na prigodan način obilježavaju Dani kruha i blagoslivljaju plodovi zemlje. Ovoga je utorka u našoj školi bilo posebno svečano. Škola je bila urešena jesenjim plodovima, učenici su se užurbano vrzmali po hodnicima kojima se širio miris svježega kruha, peciva i kolača. U poslijepodnevnoj je smjeni održana svečanost povodom ovoga dana.

Voditeljica programa, učenica Ivana Kovačević (7. c razred) uvodnom je riječju otpočela program te pozvala ravnateljicu Vlatku Zahirović koja se obratila prisutnima pozdravivši prvo sve okupljene - učenike, njihove učitelje i goste. Obraćajući se  prisutnima, kratko se osvrnula na prijašnja vremena koja su bila obilježena neimaštinom i na današnje vrijeme u kojemu često zaboravljamo na one koji gladuju, zaboravljamo i na to da smo u položaju u kojemu trebamo biti zahvalni na obilju koje nas okružuje i dijeliti ga jedni s drugima jer u tome i jest bit svakoga blagovana, okupljanje i zajedništvo.

Uslijedio je zanimljiv program u kojemu su učenici pokazali ono što su uvježbali pod vodstvom učiteljice Gordane Cvjetović i svojih učiteljica razredne nastave (Mihaele Pokrivke, Matije Ravlić, Blaženke Vrlje, Darije Lozić, Maje Bošnjaković Simel), a bili su to igrokazi i recitacije obogaćeni scenskim nastupom i zanimljivim rekvizitima kao i stiliziranim predmetima u funkciji odjevnih dodataka s etno elementima koje su izradili učenici sedmih razreda sa svojim nastavnikom Josipom Kanisom.

Uvodnu recitaciju o jeseni izveli su učenici 3. d razreda. Igrokaz Koku i zrno izveli su učenici 2. c razreda.  Učenici 1. c razreda kroz svoju su nas recitaciju upoznali sa svime što radi pekar na što su se nadovezali učenici 4. b razreda svojom recitacijom Kako nastaje kruh?, a nakon njih svoje molitve zahvale izrekli su učenici 3. c razreda. Zahvalnu molitvu na slovačkom jeziku izrekao je Borna Rogač, učenik 1. c razreda.

Pripreme za svečanost započele su dan ranije kada su učenici 1. c razreda sa svojim učiteljicama Gordanom Cvjetović i Mihaelom Pokrivkom počeli izrađivati kruh. Vrijedne učenice 7. d razreda - Hana Knežević i Ana Kranic pomagale su im u poslu, a sve  ovo od zaborava je spasila učiteljica Vesna Kovačević - Tomić koja je tijek rada zabilježila kamerom tako da smo, tijekom same svečanosti, mogli uživati i u gledanju kratkoga filma koji je, kao pozadinska kulisa, tekao zajedno s programom.

Kako je naša Slavonija riznica blaga ne kojemu zahvaljujemo, nizale su se i pjesme njoj posvećene.

Učenica Lea Hegediš (7. c r.) krasnoslovila je pjesmu Najljepša zemljo, uz glazbenu pozadinu koju su na bračevima izvele Iva Osječanin (8. d razreazred) i Božena Černava (7. d razred).

Svečanost su glazbenim  ostvarajima uveličali i školski zborovi – Naši C i Maleni pod ravnanjem učiteljice Aleksandre Čeliković Cvidrak. Nizale su se poznate narodne pjesme - Hopa, cupa, skoči, Moja diridika  i Vesela je Šokadija koju je, uz glazbenu pratnju zbora, recitirao učenik Luka Teskra ( 8. d razred ) te one zabavnoga karaktera - Mojoj Lijepoj i Poljubi zemlju po kojoj hodaš.

Na kraju je programa plodove zemlje i sve darove koje su donijeli učenici blagoslovio našički  fratar Stjepan koji je posebno zahvalio roditeljima učenika bez čijega truda i ljubavi ne bismo mogli  ovako svečano obilježiti Dane kruha. U svojoj je molitvi misli usmjerio posebno na one najsiromašnije, a nakon molitve  pozvao sve da se pridruže zajedničkom blagovanju.

Tekst napisale: Kiara Kojić, 5. a i Ema Korbar, 5. a

Fotografirala: Sara Slivka, 5. a