Ekskurzija petih razreda

Autor: Marija Ivanković, 28. 5. 2018.

Dana 25. svibnja 2018. godine učenici petih razreda Osnovne škole kralja Tomislava iz Našica, u pratnji svojih razrednica Marije Ivanković, Ivane Mesić Kiš, Vesne Kovačević-Tomić i Marije Birkić, bili su na jednodnevnoj ekskurziji Krapina – Trakošćan - Varaždin.

Prvi je na redu bio prekrasan dvorac Trakošćan iz 14. stoljeća, u kojemu su učenici mogli vidjeti zbirke oružja, slika i grafika, namještaja, knjiga i fotografija.

Nakon razgledavanja dvorca uslijedio je ručak u Krapini, nakon kojega su učenici posjetili novi Muzej krapinskih neandertalaca, koji se gradio 11 godina i otvoren je 2010. godine. Na samom početku odgledali su kratak film o životu jedne mnogobrojne obitelji krapinskih neandertalaca u špilji i u lovu, a uz stručnog vodiča obišli su i cijeli postav. Učenici su uživali u multimedijskim sadržajima, a posebno su ih se dojmile lutke neandertalaca, koje su izgledale kao da su žive. Naučili su puno o hrvatskom prirodoslovcu Dragutinu Gorjanoviću-Krambergeru, koji je  1899. godine otkrio na Hušnjakovu brdu bogato nalazište pračovjeka (tzv. krapinskog pračovjeka). Nakon zanimljivog razgledavanja muzeja uslijedio je povratak kući i posjet gradu Varaždinu.

Ondje su učenici obišli varaždinsko groblje, feudalnu utvrdu poznatu pod nazivom Stari grad, samo središte grada te se okrijepili uz odličan varaždinski sladoled.

Nakon kraćeg odmora učenici i njihove razrednice uputile su se u Našice, kamo su stigli oko 22 sata.

Izvor: Vesna Kovačević - Tomić

« Travanj 2024 »