Nezaboravno usavršavanje u Zagrebu

Autor: Ivana Ostrički, 16. 2. 2010.

Učitelji Osnovne škole kralja Tomislava otputovali su 13. veljače 2010. na kulturno usavršavanje u Zagreb.  Jednodnevni je izlet obuhvaćao posjet Muzeju suvremene umjetnosti, Klovićevim dvorima i Teatru Exit.

Nova nas je zgrada Muzeja suvremene umjetnosti oduševila svojom prostranošću, modernom arhitekturom i neobičnom umjetničkom instalacijom dvaju zatvorenih tobogana, koje su mnogi naši učitelji  osobno isprobali. Upoznali smo značajnije autore suvremenih likovnih umjetnosti i njihova djela, poput Srneca, Kožarića, Grupe Gorgona te drugih hrvatskih i stranih umjetnika. Muzejski nam je vodič približio način interpretacije ovih naoko nerazumljivih smjerova likovne umjetnosti.

U Klovićevim smo dvorima imali priliku upoznati rad znamenitog, svjetski poznatog hrvatskog slikara iz Cavtata, Vlahe Bukovca. Posljednja je izložba njegovih slika u Hrvatskoj upriličena prije dvadesetak godina, a ovom su prilikom prikupljena njegova najznačajnija djela iz mnogobrojnih svjetskih muzeja.  Vodič nas je uputio u najznačajnije detalje Bukovčeva nimalo jednostavnoga života, što nam je pomoglo shvatiti motive njegovih slika i način likovnog izražavanja. Oduševljeni smo bili detaljima kojima Bukovac ukazuje veliku važnost, čineći ih  vizualno gotovo trodimenzionalnima! Velika su mu motivacija bili i članovi obitelji, koji su čest motiv njegovih djela. Posebnost je Bukovčevih portreta u fotografskom zaustavljanju lika u određenoj pozi, što naglašava njegovu potrebu da na svojim slikama  zamrzne trenutak. Jedno od njegovih najznačajnijih djela svakako je Gundulićev san, kojim je uveo novine u slikarstvu svoga vremena.

Dan ispunjen ljepotom koja nadahnjuje i duhovno obogaćuje završili smo monodramom velikog dramskog umjetnika Zijaha A. Sokolovića, Cabares, cabarei. Iako je ova životna komedija trajala puna tri sata, vrijeme je proletjelo uz dinamičnu  glumu i urnebesni humor glumca  bez ijednog scenskog rekvizita. Iako je po svojem karakteru predstava komedija, glumac nam je, govoreći o životu, starenju, teatru, instituciji države i braka, želio prenijeti jednostavnu životnu misao koju u svojoj svakodnevici vrlo lako zaboravljamo: „Kako to misliš  'Ja nisam važan?'  Tko je važan, ako ti nisi važan?!?!? Budalo, pogledaj se!!!!! Pa nitko, nitko na ovome svijetu nije važniji od tebe!!!!! Počni živjeti sada, ne čekaj budućnost, jedino što te čeka u budućnosti je smrt!!!“

Na kraju dugoga, ali vrijednim sadržajima ispunjenoga dana, u kasnim smo se noćnim satima vratili svojim domovima, ispunjeni pozitivnom energijom za dane koji su pred nama.