Predavanje "Iskustvom i znanjem do jednakosti"

Autor: Iva Ramljak, 17. 4. 2018.

U utorak 17. travnja 2018. Hrvatski savez udruga za mlade i studente s invaliditetom održao je predavanje za učenike petih i šestih razreda u okviru projekta „Iskustvom i znanjem do jednakosti“.

„Iskustvom i znanjem do jednakosti“ projekt je koji već godinama u osnovnim školama provodi Hrvatski savez udruga za mlade i studente s invaliditetom (SUMSI). Predavanje je usmjereno na približavanje života osoba s invaliditetom djeci osnovnoškolske dobi. Gosti predavači bili su Albina Žnidar, koja je slijepa od rođenja i Denis Marijon, koji je sa 17 godina nakon pada s visine završio u invalidskim kolicima. Cilj predavanja je djeci pokazati kako osobe s invaliditetom imaju iste potrebe kao i svi samo ih ponekad ostvaruju na drugačiji način. Predavači su govoreći iz vlastitog iskustva učenicima uspjeli približiti s kojim se svim izazovima susreću osobe s invaliditetom, ali kako ih uspješno prevladati.

Učenike je zanimalo kako slijepe osobe nauče koliko je sati, kako kuhaju, prepoznaju novčanice, čemu služi bijeli štap, te kako osoba u invalidskim kolicima vozi auto. Naši učenici su pokazali znanje o i razumijevanje života osoba s invaliditetom, a naučili su i kako pristupiti osobi s invaliditetom bez nelagode i pomoći joj u svladavanju vidljivih i nevidljivih prepreka.

Posebno nam je zadovoljstvo što su se naši predavači ugodno osjećali u našoj školi koja je škola bez arhitektonskih barijera te u potpunosti pristupačna djeci s teškoćama u razvoju i odraslim osobama s invaliditetom.