EKSKURZIJA ŠESTAŠA U ZAGREB

Autor: Marija Ivanković, 20. 3. 2018.

Konačno je svanuo i taj dan. Dobro, nije se još razdanilo, ali bio je 9. ožujka, 5 sati ujutro i mi smo krenuli na dugo očekivanu, poučnu ekskurziju u Zagreb, propisanu Godišnjim planom i programom naše škole.

Putem smo se zabavljali i pričali, slušali malo o povijesti i nastanku grada Zagreba i put je proletio u trenu.

Čim smo stigli, zaputili smo se prema Meštrovićevu paviljonu (Dom hrvatskih likovnih umjetnika) gdje smo razgledali multimedijalnu izložbu „Nikola Tesla – Mind from the future“ koja se većini učenika jako svidjela. Izložba prati Teslin život od rođenja do smrti, ali na posve nov način – kao instalacija u kojoj se prožimaju film, animacija, video umjetnost, skulptura, slika i tehničke inovacije. Podijeljena je na pet cjelina, a prva je Knjižnica koja je uvodni dio u Teslin život te prati putanju Teslina školovanja u smjeru fizike i znanosti. Ovdje smo mogli vidjeti originalni instrumentarij laboratorija Karlovačke gimnazije koju je pohađao mladi Nikola kao i izvorne Nikoline svjedodžbe, a zatim, kroz korijen lipe (simbol Slavena) ući u Smiljan i velebitsku špilju Samograd odakle smo krenuli na putovanje iz mašte.

U drugom dijelu, koji je nazvan Europa, uranjamo u svijet netaknute prirode vođeni animiranim mehaničkim hruštevima od kojih je Tesla napravio prvu turbinu. Ovdje smo vidjeli još i prave velebitske leptire i hrušteve koji su Tesli bili inspiracija za prve izume.

Odlaskom u Europu, Tesla se susreće s predivnim svijetom umjetnosti i početkom animiranoga filma, a sve smo to mogli doživjeti igrajući se optičkim igračkama. Zanimljivost koju ovdje doznajemo je ta da je Tesla u ovom razdoblju dobio prvi posao kao crtač, a kako nije znao crtati, zaokupljao se poslovima usavršavanja telefona i kreiranja telefonskoga zvučnika i teatrofona – naprave koja je služila, u čekaonicama, za slušanje opernih proba.

Treći je dio izložbe New York, grad u koji Tesla odlazi i biva zgrožen životom doseljeničke sirotinje te odlučuje svoj život posvetiti pronalaženju strojeva koji će ljudima olakšati život.  Četvrti dio nazvan je Teslopolis koji je zamišljen kao prostor imaginarnoga svijeta New Yorka, a predstavljen rekreacijom najljepših njujorških  vrhova nastalih upravo zahvaljujući Tesli. Zadnji dio nazvan je Radio Dream.

Nakon zanimljive izložbe, još pod dojmom, krenuli smo dalje. Šetali smo Zagrebom i razgledali znamenitosti grada te usvojili nova znanja pod vodstvom stručnoga vodiča. Obišli smo stari dio grada - Kaptol, posjetili Crkvu sv. Marka,  vidjeli Banske dvore i Staru gradsku vijećnicu, Kamenita vrata,  tunel Grič, Crkvu sv. Katarine, čuli top s Lotršćaka i vozili se  zagrebačkom uspinjačom.

Završivši sa šetnjom, odlazimo na ručak i okrepu, a nakon toga put Maksimira u obilazak zoološkoga vrta. Čim smo stigli, razbježali smo se po predivno uređenom vrtu. Tu je bilo kao u priči – kuća sa zmijama i akvariji s ribama. Na vratima jedne od soba pisalo je da je ulaz zabranjen, kasnije smo shvatili da je riječ o sobi u kojoj na svijet dolaze male otrovnice. Krenuli smo dalje – zebre i srne pa zatim deve. Stigli smo i do Paviljona majmuna. Baš u to vrijeme timaritelji su pregledavali majmune i davali im sirup te pregledavali njihovu građu (kralježnicu). Dan je bio lijep i sunčan pa su i životinje uživale u toplini i na suncu. Lavovi i risovi, mravojedi i mare, svi oni upijali su sunčevu svjetlost i lijeno se izležavali na suncu. Merkati i medvjedi pa i lemuri, brinuli su jedni o drugima. Ispred nas šepurio se prekrasni paun, a u svom su akvariju morski medvjedi izvodili vratolomije i hvatali naše snježne grude.

Odlično smo se zabavili i puno toga naučili što smo i pokazali putem kući kada nam je voditeljica organizirala zanimljiv kviz. Pobjednici su osvojili simboličnu nagradu.

Ova će nam ekskurzija ostati još dugo u lijepu sjećanju.

Autorice: Dorotea Ćupurdija, 6. b i Lucija Dasović, 6. a

Izvor: Novinarska skupina