INTERVJU S VETERINAROM

Autor: Blaženka Crnov, 5. 3. 2018.

Mali novinari,učenici 3.b razreda posjetili su Vetrinarsku stanicu Našice,  21.veljače 2018. srdačan doček priredio nam je gospodin Krešimir Kašuba,dr.med.vet, univ.mag.med. vet. Gospodin Kašuba nas je vodo kroz prostorije i pokazao brojene medicinske instrumente ,ultrazvuk i druge medicinske aparate.Vidjeli smo i retgesku snimku.Gospodin Kašuba  je strpljivo odgovarao na naša brojna pitanja.

1.Koliko dugo radite kao veterinar?
Odgovor:  Skoro osamnaest godina.
2.Volite li svoj posao?
Odgovor: Volim pomagati životinjama, volim životinje.
3.Što Vas je potaknulo da postanete veterinar?
Odgovor: Moj otac je bio veterinar. Puno mi je pričao o životinjama koje je liječio pa sam i sam poželio raditi takav posao. Kao dječak imao sam kućne ljubimce o kojima sam se brinuo.
4.Imate li pomoćnike?
Odgovor: Da, imam kolege i tehničare s kojima svaki dan surađujem.
5.Jeste li  nekada liječili zmije?
Odgovor: Da, nekada davno.
6. Životinje su ponekad razbole. Koja  je bolest opasna za ljude?
Odgovor: Bjesnoća je opasna bolest.Redovitim cijepljenjem pasa ova se bolest danas rijetko pojavljuje.
7. Kada vlasnici  dovedu bolesne životinje,one su često uplašene.Kako ih možete umiriti prilikom pregleda ?
Odgovor:Podragam ih iza ušiju, što ih bar malo umiri.To je mjesto gdje ih je majka zubima podigala  i nosila dok su bili mali.
8.Mogu li se ljudi zaraziti ako su domaće životinje bolesne?
Odgovor: Da,ljudi se mogu zaraziti parazitom, trihinelom,ako je jedu zaraženo meso.Čuli ste  od roditelja da se meso šalje na analizu.To je poseban postupak kojim se otkriva je li meso zaraženo ili ne.
10. Što je čipiranje?
Odgovor:Čipiranje je postupak u kome se psima stavlja čip ispod kože na lijevoj strani vrata.Imamo posebnu spravu kojom možemo “čitati” što čip sadrži.Tu se nalazi informacije o vlasniku psa,pa ukoliko se pas izgubi ili ga neodgovorni vlasnik ostavi,može se vrlo lako pronaći.
11. Na koji način liječite teže bolesne životinja?
Odgovor: Kao i za ljude tako i za bolesne životinje postoje brojni lijekovi.Teže bolesti kao što su ozljede, prijelomi liječe se operacijama.Instrumenti kojima se životinje operiraju moraju biti sterilni što znači da se u ostavljaju u posebnim aparatima koji uništavaju sve prisutne bakterije i viruse.To je slično kao kod zubara.
12. Po čemu se razlikuje hrčak i zamorac?
Odgovor: Razlikuju se po veličini i probavi.
 Na kraju smo se sladili sokovima i grickalicama koje nam je ponudio gospodin Kašuba. Mi smo njemu darovali plakat “Budi heroj svome psu” i zahvalili  se na gostoprimstvu. Jedva čekamo novi susret .

Izvor: Mali novinari, 3.b