INTERVJU s knjižničarkom Narodne knjižnice i čitaonice Našice

Autor: Blaženka Crnov, 2. 3. 2018.

Mali novinari, učenici 3.b razreda posjetili su Hrvatsku narodnu knjižnicu i čitaonicu Našice, 21.veljače 2018. Obišli su sve odjele knjižnice i razgovarali s knjižničarkom gospođom Blažom Pavlović-Radmanović mr.sc. U romantičnom ozračju dvorca obitelji Pejačević smjestila se knjižnica s oko šezdeset tisuća knjiga.Ugodna toplina širila se knjižnicom.Nizala su se pitanja.

1.Što Vas je potaknulo da postanete knjižničarka?
Odgovor: Volim knjige i puno čitam, zato sam i odabrala ovo zanimanje.Sada sam magistra znanosti i knjižničarstva.
2. Tko je zaposlen u knjižnici ?
Odgovor: Ovdje rade sedam knjižničarki i spremačica.
3. S kim surađujete?
Odgovor: Surađujemo s brojnim udrugama, građanima  i prestavnicima vlasti za dobrobit svih naših građana.
4. Na koji način nabavljate knjige za knjižnicu?
Odgovor: Najčešće kupujemo knjige na sajmovima knjiga različitih izdavača.Neke knjige su nam darovane, neke knjige mi darujemo drugim knjižnicama u osnivanju ili razamijenjujemo knjige s drugim knjižnicama.
5. Kako su knjige raspoređene na policama  i ormarima u hodniku?
Odgovor:Kao u svim knjižnicama i ovdje su knjige raspoređene prema prezimenima pisaca,prema abecednom redu.Raspoređene su prema odjelim: dječji odjel,za odrasle,referentna zbirka.Zatim se dalje raspoređuju prema podučjima kao što su književnost,ujetnost,religija,psihologija ,medicina,nastava...
6. Koje knjige se ne mogu  posuditi? Zašto?
Odgovor: Referentna zbirka knjiga nalazi se u ormarima i ne može se posuditi, jer su te knjige jako vrijedne.To su knjige s malim brojem primjeraka, rijetkog izdanja.
7. Imate li čitaonicu ?
Odgovor: Da, imamo čitaonicu za djecu i za odrasle gdje se mogu čitati različite knjige.
8. Koja knjiga u  knjižnici ima najviše stranica?
Odgovor: Imamo više velikih knjiga s puno stranica i velikog formata.

9. Koliko članova ima knjižnica?  Vraćaju li knjige na vrijeme?
Odgovor: Prema evidenciji s početka rada knjižnice imamo preko tri tisuće korisnika. Neki od njih su prestali biti korisnici jer su se preselili. Uglavnom vraćaju knjige na vrijeme ili plaćaju zakasninu.
10. Koje knjige djeca najviše posuđuju?
Odgovor: Učenici vašeg uzrasta uglavnom posuđuju lektiru. Evidencija posuđivanja knjiga vodi se u programu računala uz iskaznicu. Članarina se plaća godišnje.Učenici plaćaju manju članarinu od zaposlenih odraslih osoba.
 Na odlasku smo se zahvalili  na ugodnom druženju te uručili radove.

Izvor: Mali novinari, 3.b