DAN RUŽIČASTIH MAJICA - nacionalni program prevencije vršnjačkog nasilja

Autor: Marija Ivanković, 1. 3. 2018.

Dan ružičastih majica obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Sam začetak obilježavanja vezan je uz svijest i podršku školskih kolega jednoga dječaka koji je nošenjem ružičaste majice (obukao ju je u znak podrške teško bolesnoj majci) postao žrtva vršnjačkoga nasilja. Ružičaste su majice kasnije, solidarno s dječakom obukli i svi njegovi prijatelji, a poslije su one postale simbol inicijative i međunarodne obljetnice.

U našoj se školi već nekoliko godina ovaj dan obilježava nizom radionica na satima razrednoga odjela s ciljem podizanja svijesti o problemu nasilja među djecom i mladima s mnogim teškim posljedicama, što se često zanemaruje. Nažalost, svjesni smo da će takvoga nasilja biti uvijek i nikada neće biti u potpunosti iskorijenjeno jer se stalno pojavljuju novi oblici kao što su nasilje na internetu i putem društvenih mreža. Imajući sve to na umu, ružičaste smo majice od papira, svaki odjel svoju, obilježili simbolima i porukama protiv svakog oblika nasilja te simbolima mira i tolerancije, a pedagoginja Ivana Šteković izložila ih je u školskome predvorju.

Svi koji to žele, danas su obukli neki komad ružičaste odjeće, kao znak potpore, a tijekom velikoga odmora učenici predmetne i razredne nastave zaplesali su uvježbanu koreografiju uz pjesmu Život nije siv. Nadamo se da će pripjev ove pjesme pjevušiti još neko vrijeme i sjetiti ga ako se nekada nađu u naizgled bezizlaznoj situaciji ili budu obeshrabreni, da će vjerovati u sebe i znati da nikad nisu sami.

Kako smo obilježili današnji dan, pogledajte na fotografijama.

Izvor: Novinarska skupina - Josipa Zebić