Mladen Kušec

Autor: Marija Ivanković, 13. 11. 2008.

Povodom  Međunarodnog dana tolerancije u  OŠ kralja Tomislava  13.studenog 2008. gostovao je  književnik i novinar Mladen Kušec.

Susret je imao u 9.00h s A-smjenom prije podne i u 14.30.h  s B- smjenom poslije podne.
U svom obraćanju djeci  pozvao ih je   da uživaju u svom djetinjstvu, da  se  lijepo ophode  jedni prema  drugima, da prihvaćaju i uvažavaju međusobne različitosti  kako  bi  ovaj svijet bio  svijet ljubavi bez nasilja. Govorio je o svom spisateljskom radu i čitao  pjesme i pitalice iz svog bogatog repertoara knjiga.  Na kraju su djeca mogla kupiti knjige, a najviše je zanimanja bilo za šaljivu knjigu pitalica:  Pitalice - skrivalice.

Također u intevjuu s Mladenom Kušecom postavljeno  je nekoliko pitanja   na koja je dao odgovore.
Na pitanje: Što je za Vas prijateljstvo?, odgovara:

"Prijateljstvo je rijetka sreća koje se možeš domoći samo ako si spreman i sam biti prijatelj i to izabranim ljudima za koje znaš da znaju i da ti žele biti prijatelji. Svi ostali za mene ostaju poznanici, ljudi s kojima radim, surađujem, razgovaram . . ."
Na pitanje : Što je za Vas ljubav?
" Ljubav je važna i potrebna jednako djeci i odraslima. I ljubav nije svakodnevna. Vrlo je rijetka, snažno nas određuje prema nekome i stalno traži odgovore i postavlja pitanja. Važna!"
O djetinjstvu književnik Mladen  Kušec kaže:
" Djetinjstvo je vrijeme odrastanja puno ljubavi i prijateljstva. Najvažniji dio stvaranja svakog čovjeka. Vrijeme koje nas određuje u cijelom životu. Sretno djetinjstvo znači radost, ljubav, sigurnost, uspjeh. Ili nesretno nesigurnost i vječitu sumnju u sebe i svijet oko sebe."

Na upit o razmišljanjima  na temu  nasilje  u školi izjavljuje:

"Nasilje rađa već u djetinjstvu nesretna obitelj. Roditelji koji nemaju vremena za sebe i obitelj. Roditelji opterećeni nametnutim svakodnevnim brigama o novcu, nesigurnošću u sebe i svijet oko sebe. Frustrirani svojim statusom, neimanjem najboljeg automobila, kuće, ograde… Prema nama, naši stari nisu imali ništa, ali su imali obitelj. Djeca su imala mamu i tatu, baku i djeda, tete, poštovane učitelje i susjede. Gubitkom tolike ljubavi i dobrih želja koje su oni imali za djecu rodilo se i svakodnevno se rađa nasilje."

Na pitanje zašto je odabrao baš zanimanje novinara i književnika komentira:

"Svijet djece oko mene. Ljepota, pametni ljudi koje susrećem, vidim i nalazim, jer imam vremena za njih i sebe. Želja da tu tajnu otkrijem i drugima. Onima koji ili ne vide ili su, zbog svakodnevice koja nas napada i lovi na bezvezne trikove, slijepi, onima koji su zaboravili gledati u sebe i oko sebe."

Izvor: Đurđica Zailac