Obilježavanje Svjetskog svemirskog tjedna

Autor: Ana Kuric, 13. 10. 2017.

Ove godine priključili smo se inicijativi World Space Week Association i obilježili Svjetski svemirski tjedan u našoj školi.

Ove godine u svijetu je bio registrirano 2794 događaja a mi smo tome dali svoj mali doprinos. Svjetski tjedan Svemira (World Space Week) je manifestacija za koju je 1999. godine Generalna skupština Ujedinjenih naroda odlučila da će se obilježavati svake godine u razdoblju od 4. do 10. listopada. Ovi se datumi simbolično
odnose na dva značajna događaja: lansiranje prvoga satelita u povijesti čovječanstva, Sputnika 1, koje se dogodilo 4. listopada 1957. godine te potpisivanje Povelje o miroljubivom korištenju Svemira dana 10. listopada 1967.
godine. World Space Week Asocijacija koordinira obilježavanje Svjetskog tjedna
Svemira u svijetu pod upravom Ureda za poslove Svemira Ujedinjenih naroda (UN
OOSA) koji se nalazi u Beču.

Što su radili učenici predmetne nastave i kako su ukrasili školu možete pročitati i vidjeti na slijedećoj poveznici.

Učenici 3. razreda u Velimirovcu sa učiteljicom Andreom Gorša istraživanjem o svemiru izradili su straničnike sa osnovnim podacima u planetima Sunčevog sustava.

Učenici 3.b razreda s učiteljicom Anicom Janković proveli su brojne aktivnosti . Aktivnosti su se provlačile kroz sve predmete. Učenicima su bile  zanimljive i edukativne, pa je u razredu ovaj tjedan bilo vrlo “živo”. Sličnu temu obradili su u drugom razredu (Mogući život na Marsu), tako da su odlučili “istraživati” planete u Sunčevom sustavu. Učenici su se služili brojnim enciklopedijama, novinama i časopisima, te informacijama s interneta. Nastali su zanimljivi sastavci o susretima u svemiru (Stvarni i nestvarni događaji). Satavljali su matematičke priče (Uspoređivanje brojeva) o podacima koje su učenici pronašli o planetima. Analizirali i uspoređivali uvjete života na Zemlji i ostalim planetima, pričali o prvom astronautu i prvoj životinji koji su lansirani u svemir. Učenici su crtali, modelirali planete, njihove putanje, pa je nastao mobil Sunčevog sustava. ”Šetali“ su orbitom oko Sunca, koje su napravljene na podu, oponašajući  kretanje planeta. Naučili su koliko je važno što je svemir tako uređen da se planeti ne sudaraju.

Jedan učenik je napravio  zanimljivu Power Point prezentaciju o svemiru. Na kraju tjedna su sami učenici u skupnom radu sastavili pitanja (i odgovore ) za kviz, kojim su željeli na zabavan način provjeriti koliko su naučili istraživanjem tjekom tjedna. Pitanja  su vrlo zanimljva, jasna, što pokazuje kako se kroz igru uz puno truda, ali i zabave može naučiti nastavno gradivo i proširiti znanje.

Okušajte se u kvizu učenika 3. razreda:

1. Koliko je Jupiter udaljen od Sunca?

2. Koji je planet najmanji,a koji je najveći?

3. Koliko Saturn ima mjeseca?

4. Kako se zove prvi astronut koji je letio u svemir?

5. Koji su planeti iste boje?

6. Zašto se Mars zove crveni planet?

7. Koliko ima planeta u Sunčevu sustavu?

8. Je li Mjesec planet?

9 .Koji je lijeni planet?

10. Koji planet ima elipsu?

11. Zašto Pluton više nije planet?

12. Koji planet ima vodu i kisik?

13. Zašto Veneru zamjenjuju za NLO ili zvijezdu?

14. Koji planet pluta?

15. Koja je životinja prva letjela u svemir i kako se zvala?

16. Što znači riječ planet?

17. Kojem planetu je Mjesec satelit?

18. Kada se naš Sunčev sustav rodio?

19. Nabroji imena Sunčeve obitelji.

20. Što je Sunce?

4.a i učiteljica Ljiljana Kubaša pripremili su tematski tjedan. Prvi dan gledali su prezentaciju o svemiru, razgovarali i promatrali fotografije. Zatim su učenici kod kuće uz pomoć roditelja istraživali pojedine planete Sunčevog sustava. Idući dan u školi učenicima iz razreda prezentirali su što su saznali o pojedinim planetima.

Četvrti dan učenici su izrađivali svemirske letjelice u sklopu likovne kulture. Na kraju su pisali kratak sastavak o tome što su naučili ovaj tjedan.

Učenici prvog razreda PŠ Velimirovac sa učiteljicom Zdenkom Kluk gledali su animirani film Posjet iz svemira Zlatka Grgića. Zatim su od recikliranih materijala izrađivali raketu kojom bi pomogli svemircu da se vrati svojoj kudi. Izrađivali su i straničnike u obliku rakete.
Vježbajući vrste crta pomagali su svemircu da nađe svoj brod i vrati se kući (po gotovim predlošcima i onima koje su sami smišljali).

Učiteljica 4. razreda u PŠ Velimirovac Ana Govorko smimila je film o tome kako je sa svojim učenicima obilježila Svjetski svemirski tjedan. Pogledajte ga u privitku ove vijesti.

kim_313.mp4 (20.93 MB)

« Travanj 2024 »