Snješko u OŠ kralja Tomislava u Našicama

Autor: Vlatka Zahirović, 5. 1. 2010.

Učenici 2.c razreda OŠ kralja Tomislava Našice napravili su Snjegovića kojeg neće otopiti sunce.

U razgovoru s  učiteljicom 2. c razreda OŠ kralja Tomislava Našice, Helenom Volner, došlo se do zanimljivih saznanja o izradi Snjegovića od bijele zavjese koji je ujedno bio dekoracija za božićnu priredbu.

Učiteljica Helen Volner priča zanimljivu priču:

„Sve je počelo prvog dana zime, kada smo u školskom dvorištu pokušali izgraditi Snješka.  Nije nam baš išlo, bilo je jako hladno.

Učenica Josipa Smrček predložila je da izmislimo neki način kako napraviti Snješka koji bi ostao s nama bar nekoliko mjeseci. Imali su učenici razne prijedloge …

Petar Njegovan predložio je perje. Razmišljala sam da prihvatimo, ali pitanje se postavilo: Kojom tehnikom bi to radili? Učenica Gea Kristek predložila je  bijelu plahtu koju bi iskrojili i na panou napravili Snješka. Dora Hanjižar predložila je nekakvu sjajnu tkaninu koja bi svjetlucala kao snijeg. Mia Stojaković rekla je da su šili nove zavjese i da im je ostalo materijala. Ideje smo dalje razrađivali jer dječjoj mašti kad date na volju daleko se ode u kreativnosti.

Došli smo do jednog rješenja: Tkanina, ali kakva?

Leona Mihaljević predlaže stiropor, a da tkaninu nekako zalijepimo. Probali smo, ali nije išlo!  Nije lako stvoriti nešto potpuno novo! Treba puno truda. Tkaninu je trebalo dobro učvrstiti. Kupili smo još zavjese i izrezali u trake, a zatim kvadrate. Romeo Ocelić i Leona Mihaljević izrezali su najviše. Radili su u skupinama. Svaka skupina je svoje kvadratiće (promjera: 4 cm x 4 cm) štapićima pričvršćivala u stiropor (2 cm debljine). Posao je sjajno napredovao. Prvog dana potrošili smo sve krpice pa smo kupili još zavjese. Ljubičaste zavjese za kapu, crvene za nos i usta. Crnu tkaninu kupili smo za oči i gumbe. Snjegović je bio velik jedan metar. Uspjeli smo ga završiti za dva dana. Bili su to dani integracije prirode i društva, hrvatskog jezika te likovne i glazbene kulture. Teško smo ga uspjeli pričvrstiti za pano. Uspjeli smo nekako ljepljivom trakom. Stavili smo pano u hodnik da se vidi.

Pustili smo mašti na volju i dobili smo Snješka na kojega smo jako ponosni!

HNOS je u nama! Praktični radovi su neophodni u školi, ma kako se oni stručno zvali!“  završava učiteljica.

Izvor: Đurđica Zailac