Učenici 5.d razreda obilježili Međunarodni dan tolerancije 2016. sa prezentacijom "Što je to tolerancija?" i likovnim natječajem "Tolerancija - spriječimo nasilje!"

Autor: Iva Peršić, 25. 10. 2016.

U utorak 25.10.2016. na satu razrednika učenici 5.d razreda i razrednica Đurđica Mašić iz OŠ kralja Tomislava Našice obilježili su Međunarodni dan tolerancije koji se održava 16.11.2016. sa  prezentacijom " Što je to tolerancija?",  koju je održala zamjenica predsjednice razreda Dorotea Horvat, a nakon toga crtali za likovni natječaj pod nazivom "Tolerancija - spriječimo nasilje!".

Na prezentaciji smo čuli kako se svake godine u cijelom svijetu 16. studenog obilježava kao Međunarodni dan tolerancije. Taj jedan dan koji nas podsjeća na poštivanje i uvažavanje drugačijih od nas. On nas potiče na snošljivost prema drugima.

Generalna skupština Ujedinjenih naroda 1996. godine pozvala je zemlje članice da ustanove Dan tolerancije u skladu s Deklaracijom o principima tolerancije koja je potpisana od strane članica 16. studenog 1995. godine. UNESCO je proglašenjem Međunarodnog dana tolerancije skrenuo pažnju na brojne međunarodne akte koji se tiču ljudskih prava uključujući Konvenciju o građanskim i političkim pravima, Konvenciju o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena, rasne diskrimnacije, kao i Konvenciju o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida te brojne druge. UNESCO-ova definicija za toleranciju otprilike glasi ovako:

TOLERANCIJA je poštivanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naš oblik izražavanja i način da budemo ljudi. Ona podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitosti, bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju ili o vjerskim, rasnim ili spolim razlikama.

Nakon prezentacije  crtali  su za likovni natječaj pod nazivom "Tolerancija - spriječimo nasilje!" gdje je svaki učenik pokazao svoje viđenje borbe protiv bilo kakve vrste nasilja:  nad djecom, ženama, životinjama, na stadionima, vršnjacima...

Izvor: Đurđica Mašić