"Čovjek više cijeni ono do čega se teže dolazi"

Autor: Brankica Živković, 9. 2. 2016.

U četvrtak 4. veljače našu je školu posjetio poznati hrvatski književnik, urednik i dramatičar Dubravko Jelačić Bužimski.

Književni susret protekao je u vedrom raspoloženju i ugodnom razgovoru. Naš je gost spremno odgovarao na sva postavljena pitanja naših učenika pa smo tako doznali kako je napisao 3 romana za djecu, 4 zbirke pripovijetki, 18 drama, 12 kazališnih drama, te kako se najviše namučio oko dječjeg romana Martin protiv KGB-a i CIA, uglavnom jer je na neko vrijeme zaboravio na njega! No zato mu je taj roman nekako i najdraži.

Književnika je, na prijedlog predsjednice našičkog Ogranka Matice  hrvatske i ravnateljice Zavičajnog muzeja Našice gđe Silvije Lučevnjak, ugostila naša knjižničarka Ivana Ostrički te mnoštvo učenika u pratnji svojih učitelja. Doznali smo i kako je Bužimski urednik nekih poznatih hrvatskih serija kao što su Odmori se, zaslužio si, Duga mračna noć, Naši i vaši i druge.

Brojnim anegdotama iz školskoga života nasmijao je učenike. Volio je igrati rukomet i putovati. Poučio je učenike važnosti poštovanja i odgovornosti prema nasljeđu predaka, a posebno je zanimljivo obrazložio važnost knjige - zagovara internet i njegove brojne prednosti, no smatra da internet uništava vrijednost riječi i odnos čitatelja s knjigom jer "... dok čitaš, samo ste ti i duh toga pisca zajedno."

Istaknuo je i važnost prijateljstva u svome životu te iznio lijepu poruku za učenike: uživajte u malim stvarima! "Često  se dogodi da čovjek ne ispuni svoje želje, ali taj put je divan. Bez njega život bi bio prazan."

Izdvojio je vrijeme za potpisivanje knjiga učenicima, pisanje posvete školi i fotografiranje s domaćinima susreta.

Zahvaljujemo književniku na nezaboravnom druženju!