Obilježili smo Dan duševnog zdravlja!

Autor: Hrvoje Štefanec, 12. 10. 2014.

Dana 10. listopada učenici 6.d razreda obilježili su Dan duševnog zdravlja.

Prvi puta ovaj dan, kojim se želi naglasiti važnost mentalnog zdravlja i usmjeriti pažnja na probleme i poremećaje mentalnog zdravlja, obilježen je 1992. godine. Raspravljali smo o tome što nasi čini veselima te kako pomoći jedni drugima kada se osjećamo loše.  Sve smo to pokušali prikazati i malom radionicom te izradom plakata.

Želimo i s vama podijeliti kako sačuvati i unaprijediti vlastito duševno zdravlje:

1. Izgradite samopouzdanje – prihvatite sebe sa svim svojim vrlinama i manama i tako gradite vlastito samopouzdanje.

2. Zdravo se hranite i budite aktivni – redovita tjelesna aktivnost i zdrava prehrana pozitivno utječu na smanjenje stresa i povećavaju uživanje u životu.

3. Uvijek pronađite malo slobodnog vremena za sebe i opustite se – čitanjem, meditiranjem, slušanjem muzike, vrtlarenjem, …svime u čemu uživate.

4. Odvojite slobodno vrijeme za obitelj i prijatelje – družite se s obitelji i prijateljima, jer u teškim životnim trenucima oni su najveća podrška.

5. Naučite pružiti i prihvatiti pomoć od drugih.

6. Uključite se u dobrovoljni rad – volontirajte, to će vam dati osjećaj zadovoljstva, korisnosti i ojačati samopoštovanje.

7. Naučite kako se nositi sa svakodnevnim stresom i tako čuvati svoje mentalno zdravlje.

8. Svoje probleme podijeliti s drugima koji su imali slične probleme i tako ih pokušati riješiti – tako ćete se osjećati manje izolirano.

9. Stjecanje novih znanja i vještina pojačat će vam samopouzdanje.

10. Na kraju, upoznajte sami sebe, utvrdite što vas čini sretnim i promijenite ono što možete i što vam ne odgovara.

Izvor: Ivana Mesić Kiš