Božićna priredba "Radost prosinca"

Autor: Hrvoje Štefanec, 30. 12. 2013.

Naši mali glumci i pjevači, učenici od drugog do šestog razreda zablistali su na božićnoj priredbi „Radost prosinca“ koja se održala u Markovcu Našičkom.

Sjajno su izveli običaje Badnjaka, čestitanje koledara, postavljanje svećanoga stola na Badnju večer oko kojega su se okupili kao obitelj, te ukrašavanje božićne jelke s medenjacima i jabukam.a kao u vremena  naših baka i djedova, ze neke već prabaka i pradjedova, a sve to na slovačkom jeziku

Gazdu i domaćicu su spretno odglumili Petar Oštrić i Monika Ivanek koji su se odlično snašli u svojim ulogama.

Neizostavno u njihovom malom programu su bile božićne i novogodišnje  koledarske pjesme i čestitke kao „Veselé vianočné hody“ („Veseli božićni kirvaj“) „Pasli ovce valasi“ („Pastiri“), „Novy rok nam zasa prišiel“ („Nova godina opet nam je došla“), „Vianoce už prišli“ („Božić već je došao“) uz odličnu pratnju gitariste iz šestog razreda Karla Vulića.

Ovu tradicionalnu priredbu u „Drevenici“ je oranizirala Matica slovačka Markovac i SKUU Franjo Strapač koji su pozvali naše učenike da sudjeluju u programu gdje su nastupili domaćini, naši sadašnji i bivši učenici – plesači, pjevači i svirači ovoga slovačkog folklornog društva kao i gosti iz MS Rijeka.

Mnogobrojna publika je uživala u cijelom programu a među nijma su najviše roditelji uživali u svojoj djeci.

Izvor: Ana Marošević