Božićni običaji

Autor: Hrvoje Štefanec, 22. 12. 2013.

Na etnografskoj izložbi i božićnom programu Matice slovačke Našice koji se održao u Izložbenom salonu Zavičajnog muzeja u Našicama  naši učenici su oživjeli i dočarali ugođaj proslave Badnje večeri svojih slovačkih predaka.

Sudjelovali su s glazbeno-scenskom izvedbom kojom su pokazali običaj unošenja bora u kuću, kićenje božićnog drvca, tradicionalnu obiteljsku večeru, te sve što se stavljalo na svečano pripremljeni stol kao i njihovo simbolično značenje. Tako na primjer domaći kruh i čaša žita na stolu simboliziraju bogatstvo uroda i obilje Božjeg blagoslova, zdjela voća puno zdravlja. Okrugle oblatne, koje se služe s orasima, medom i sitnim češnjakom, simboliziraju pristupanje k eucharistiji i pričesti. Luk je značio zaštitu od svih bolesti i tjeranje svih zlih duhova od doma, a lokot na stolu kao obrana od kradljivaca. Blagdanski stol morao je sadržavati sve plodove i proizvode koji su te godine bili uzgojeni na imanju. Organizator programa predsjednik MS Našice Branko Prišć je spretno odglumio gazdu obitelji, a domaćicu učiteljica Ana Marošević.

Učenici su otpjevali nekoliko koledarskih pjesama i čestitali blagdane tradicionalnim koledarskim čestitkama, a sudjelovali su učenici: Martin Kuric (2a), Hana Knežević (2b), Dora Rogač (2b), Dina Hovanjec (2b), Indira Kubaša (3a), Klara Lukačević (4a), Nikolina Brnjak(4a), Bruno Vonić (5a), Josip Kranic (5a), Dominik Vida (5b), Monika Ivenek (6b), Lirena Prišć (6b), Petra Komjetan (6b), Petar Oštrić (6b), Josip Duvnjak (6b), Ivan Pinter (6b), Tena Horvatović (6a), Mirta Sabo (6a), Katarina Ressler (6a), Patricija Szabo (6a), David Kovačević (6a), Mateo Budoš (6a) i Karlo Vulić (6a) koji je učenike pratio na gitari.

U programu su još sudjelovali članovi MS Jurjevac, koji su otpjevali slovačke i hrvatske božićne pjesme, te u sklopu toga je otvorena izložba koju je osmislila gospođa Ivanka Prišć sa svojim suradnicima, a voditeljica slovačke knjižnice u Našicama Ružica Vinčak izradila je dvojezičan katalog.

Na završetku priredbe uvaženi gost predsjednik HDSSB-a Našice Hrvoje Šimić je nazočnima zahvalio na radu i lijepo pripremljenom programu i naglasio kako održavanje slovačke tradicije doprinosi bogatstvu kulturne ponude grada Našica, te svima poželio ugodne nadolazeće blagdane i zaželio uspješnu novu godinu.

Poslije programa je bila bogata zakuska sa slovačkim specijalitetima „kapusnicom“ i „opekancami s makom“ koja su tradicijska jela za Badnju večer kod Slovaka.

Izvor: Ana Marošević