Dodatna nastava-kemičari

Autor: Hrvoje Štefanec, 15. 12. 2013.

Ugljik je sastavni dio cjelokupne žive prirode i stoga jedan od najvažnijih biogenih elemenata. U prirodi se pojavljuje u elementarnom stanju i u sastavu mnogobrojnih kemijskih spojeva. Zato smo mi odlučili upoznati učenike s ovim vrlo zanimljivim elementom.

Najvažnije elementarne tvari ugljika su grafit i dijamant. Krajem 20.stoljeća otkriveni su i FULERENI. Fulereni su kuglaste molekule građene od 40 i više ugljikovih atoma. Mi smo se odlučili napraviti model bukminsterfulerena koji ima 60 ugljikovih atoma i njegova struktura podsjeća na nogometnu loptu pa se još naziva i futbolen.

Mirela ne može vjerovati kako je dobro obojila loptu. Divljenju nikad kraja.

Tko kaže da Ivan Boltadžija nije stabilan na ljestvama? Za one koji ne vjeruju vrijeme je da povjeruju!

Nastavnica Nataša Kruljac provjerava jesu li poduzete sve mjere opreza prije nego što počnemo vješati loptice iznad ploče.

Odlučili smo se napraviti i male modele fulerena jer smo uvidjeli da nam to jako dobro ide.

Ok! Lopta i dalje visi. Da se zaključiti da je Ivan dobro obavio zadani posao.

Nastavnica se pita je li lopta okrugla.

Još malo i na vrhu je. Nakon ovog uspinjanja Ivan se odlučio upisati u planinare.

Ako ste mislili da je planinarenje jedina aktivnost kojom se Ivan bavi onda se varate. Može on i u soboslikare.

Morate priznati da su genijalne.