Vlak je uvijek brži

Autor: Vlatka Zahirović, 28. 11. 2013.

U četvrtak 28. studenog 2013. djelatnici HŽ Infrastrukture održali su dvije radionice u našoj školi u sklopu akcije „Vlak je uvijek brži“ za učenike 3. i 4. razreda te „Stvaraj, ali ne uništavaj“ za učenike 8. razreda.

Akcija „Vlak je uvijek brži“ ima cilj upoznati sudionike u prometu s koristima i prednostima prijevoza željeznicom, ali isto tako i upozoriti na opasnosti koje nosi blizina pruge, igranje na pruzi, neoprezan prelazak preko pruge… Poseban naglasak stavljen je na prijelaz preko željezničko-cestovnih prijelaza, na kojima se tijekom godine dogodi 70-tak nesreća, koje nažalost imaju vrlo teške posljedice.

Ovaj dio akcije usmjeren je na djecu, kao buduće samostalne sudionike u prometu. Uz to, moguće je da već sada neki od učenika svakodnevno pri dolasku u školu prelaze preko pruge. Predavači su kroz razgovor učenike upoznali sa željezničkim zanimanjima, upozorili ih na opasnosti te im podijelili promotivni materijal.

Cilj akcije „Stvaraj, ali ne uništavaj“ je pozvati djecu da svoje vrijeme i kreativnost koriste na za njih najbolji način. Ovom akcijom djelatnici HŽ Infrastrukture učenike 8. razreda upoznali su s vidovima vandalizma i uništavanja javnih prostora i površina s naglaskom na to da su željeznički prostori i vlakovi zajednička imovina svih nas i da svi zajedno moramo paziti na očuvanje istih.