Dan europskih jezika

Autor: Vlatka Zahirović, 22. 10. 2009.

Tijekom rujna, povodom Dana europskih jezika, u OŠ kralja Tomislava Našice radilo se na projektu nazvanom „Jezikova juha“.

Idejni začetnici i koordinatori projekta  bile su mučiteljice Štefica Rončević (učiteljica engleskog jezika) i Ana Marošević (učiteljica slovačkog jezika i kulture). U radu im je uvelike pomogla knjižničarka Ivana Ostrički.

O projektu učiteljica Štefica i Ana komentiraju:

“U pripremi projekta uspoređivali smo recepte nacionalne kuhinje te izradili kalendare s nazivima mjeseci na različitim jezicima, a sve to popratili slikama.

Konstatirali smo kako hrana ne utječe samo na zdravlje nego smo ujedno istražili kako hrana utječe na europske jezike i književnost pri čemu nam je knjižničarka pronašla zanimljive stranice iz dječje literature posvećene hrani. Učenici su pronašli mnoge izreke o hrani na europskim jezicima i nazive hrane koji su nam zajednički.

Radili smo plakate i jezičnu kuharicu od kojih smo napravili izložbu u holu škole.

U holu škole priredili smo izložbu plakata dječjih radova, a u školskoj knjižnici izložbu kuharica na različitim europskim jezicima. Postavili smo stol s priborom za jelo, priborom za engleski čaj, slovačkim keramičkim posuđem, napravili natpise na različitim jezicima i u posude stavili svježe i sušeno voće da ga učenici kušaju.

Grupa učenika prezentirala je projekt preko razglasa, pročitali su izreke i recepte na nekoliko europskih jezika.

Neke od izreka su: Jedi da bi živio,a ne živi da bi jeo; Čovjek ne živi samo o kruhu; Ljubav putuje kroz želudac; Šećer na kraju; Zabranjeno voće je najslađe; Jabuka ne pada daleko od stabla; Život je kao kutija čokolade,nikad ne znaš što ćeš dobiti.“

U projektu su sudjelovali učenici koji uče slovački jezik i kulturu i engleski jezik, i to 5.a, 5.b, 6.a, 6.b, 7.a, 7.b, 8.a.

Psihologinja Ana Kuric donijela je kuharice na raznim jezicima, a učiteljica engleskog i njemačkog jezika Monika Sobodić pomogla je svojim sugestijama.

Učenica 7b razreda, Petra Digula o projektu kaže:

„Jako volim strane jezike, posebice španjolski i engleski. Svodjelo mi se što smo birali razne recepte. Napisala sam recept na španjolskom. Izrađivali smo kalendar i mjesece na različitim jezicima. Posebno mi je bilo drago što sam sudjelovala u ovoj aktivnosti s drugim  razredima.

Drago mi je što smo se kroz ove aktivnosti družili, fotografirali i lijepo surađivali s našim učiteljicama.“

Projekt traje i dalje dok čekamo materijale iz OŠ“ Dolac“ Rijeka i Kulturnog centra Mađara.

Izvor: Đurđica Zailac

« Travanj 2024 »