Kruh naš svagdašnji – zahvalnost za plodove zemlje

Autor: Marija Ivanković, 28. 10. 2013.

25. listopada u PŠ Markovac povodom Dana zahvalnosti za plodove zemlje i Svjetskog dana tjestenine održan je prigodan program na slovačkom jeziku Kruh naš svagdašnji.

O jesenskim plodovima, kruhu i narodnim receptima svojih predaka učenici od 1. do 4. razreda uče iz svojih knjiga te čitaju, pišu, recitiraju i pjevaju o ovoj temi. Stoga su pripremili svoj mali program za sve učenike škole u Markovcu i njihove roditelje.

4. je razred  na početku izmolio molitvu Otče náš (Oče naš) i izrecitirao pjesmicu Chlieb náš každodenný (Kruh naš svagdašnji).

3. je razred izveo pjesme Jedna druhej riekla, (Jedna drugoj kazala), Pri potoku sedela ( Uz potok sjedila), Tančí, tančí ( Pleši, pleši).

2. je razred izrecitirao Ďakujeme ti, zemička ( Zahvaljujemo ti, zemljice) i otpjevao pjesmu Osievame múčku ( Prosijavamo brašno).

1. je razred izveo scensku igru Priča o repi, a na kraju je mali slovački zbor otpjevao temperamentnu pjesmu Šošovovica, hrášok, fazuľa (Leća, grašak, grah).

Nakon programa svi su se počastili  kruhom ispečenim po slovačkom receptu, noklicama sa sirom, tzv. bryndzovim haluškama, te ostalima ukusnim kiflicama i kolačima koj su ispekle vrijedne mame i bake.

Prisjetimo se, bryndzove halušky su noklice od krumpira pomiješane s ovčjim sirom. Budući da je Slovačka pretežno brdovit zemlja u kojoj se uzgajaju ovce, ovo je jelo postalo slovačko nacionalno jelo.

Učiteljice razredne nastave, vjeroučiteljica i učiteljica slovačkog jezika u suradnji su s roditeljima u predvorju škole   postavili prigodnu izložbu s vrlo zanimljivim oblicima domaćih krušnih proizvoda te prigodnim panoima.

Izvor: Ana Marošević