Sudjelovali smo u programu manifestacije "Slovački jesenski običaji"

Autor: Marija Ivanković, 16. 10. 2013.

Učenici koji uče slovački jezik i kulturu sudjelovali su u programu manifestacije Slovački jesenski običaji koju je organizirala MS Našice i Gradska knjižnica.

Dora Rogač, Hana Knežević, Dina Hovanjec, Klara Lukačević, Martin Kuric i Indira Kubaša iz nižih razreda su na pozornici kod dvorca Pejačević vrlo spretno predstavili jesenske plodove sa recitacijama i pjesmicama na slovačkom jeziku.

Učenice iz šestog razreda su otpjevale Jesensku pjesmu „Šošovoca, hrášok, fazuľa“ („Leća, grašak, grah“). Pošto je glavni naglasak ovogodišnjih jesenskih običaja bio na grahu, Mirta Sabo, Tena Horvatović i Katarina Resller  su publici dočarale legendu o ovome jestivom zrncu.

Nastupili su i učenici iz petog razreda Josip Kranic, Bruno Vonić i Matko Kovačević s ovim stihovima:  Paradajz ovako šljivu straši:

-          „Ti ćeš završiti kao kompot u flaši“

Šljiva mudro reče:

-           „ Nemaš toliko sreće.

Nemaš se što smijati, jasno znaš

da ćeš preko zime završiti kao sataraš.“

U programu su sudjelovali i učenici iz Jelisavca sa svojim voditeljima.

Na završetku programa su naši učenici demonstrirali čišćenje graha u ljusci.

Nakon programa je bila mala zakuska za sve sudionike, njihove roditelje i sve prisutne, gdje se kušala pita ,musaka i namaz od graha. Cijeli program su osmislili gospođa Ivanka Prišć i gospodin Branko Prišć, predsjednik MS Našice, koji uvijek rado pozivaju našu školu na sudjelovanje u predstavljanju slovačkih narodnih običaja.

Izvor: Ana Marošević