Sudjelovali smo u memorijalnoj utrci povodom obilježavanja 22. obljetnice polaska dragovoljaca našičkog kraja u obranu grada Vukovara

Autor: Marija Ivanković, 15. 10. 2013.

U subotu 28.9.2013. godine učenici OŠ kralja Tomislava Našice sudjelovali su u memorijalnoj utrci povodom obilježavanja 22. obljetnice polaska dragovoljaca našičkog kraja u obranu grada Vukovara, tako da su otrčali kratku dionicu od hotela „ Parka“ do Vašarišta s kojeg su prije 22 godine krenuli autobusi s vukovarskim dragovoljcima iz Našica.

Dana 27. rujna 1991. godine 67 dragovoljaca s našičkog područja krenulo je u obranu grada Vukovara. Nažalost, osamnaest ih je izgubilo život u vukovarskom ratnom vihoru,  četvero se još vode kao nestali, a iz rata se kući vratilo 45 branitelja Vukovara.

U znak sjećanja i poštovanja na žrtvu koju su podnijeli ti hrabri vukovarski branitelji, Grad Našice je 28. rujna organizirao memorijalnu utrku dugu 32 kilometra. Sudionici maratona su se okupili u 09.00h sati ispred hotela „ Park“, dobili su prigodne majice i kape za uspomenu na obilježavanja obljetnice.

Maratonci iz Našica, Osijeka, Slatine, Belog Manastira, Vukovara, Slavonskog Broda, članovi udruge „Glasnici istine“, planinari PD „ Krndija „ Našice, nogometaši  NK „  Našk“ Našice, rukometaši RK „ Nexe“ Našice, učenik iz OŠ Dore Pejačević Našice, učitelj Mirko Kruljac, učenici OŠ kralja Tomislava Našice Kristina Vidović iz 8.c,  Petra Mihalek iz 5.d, učenice 6.d razreda Ana Moguš, Josipa Smrček i razrednica Đurđica Mašić provele su projekt „ Sportom protiv nasilja“.

Gradonačelnik  Grada Našica Krešimir Žagar kao organizator i sudionik maratona pozdravio je sve prisutne, članove obitelji poginulih našičkih Vukovaraca i prisjetio se svih našičkih branitelja koji su dali svoje živote i rekao da će maratonci trčeći proći kroz grad Našice i susjedne općine Donju Motičinu, Đurđenovac, Feričance u znak sjećanja na poginule branitelje.

Pri prolasku kroz sva mjesta pred spomenicima hrvatskim braniteljima zapalit će se svijeće i izmoliti molitva za sve poginule, umrle i nestale hrvatske branitelje. Prvu svijeću će zapaliti nakon deset minuta trčanja na našičkom Vašarištu i izreči  molitvu na mjestu odakle su dragovoljci 1991. godine  pošli na taj teški ratni put, gdje su prije 22 godine krenuli autobusi s vukovarskim dragovoljcima iz Našica. Učenici i sportaši otrčali su prvu dionicu do Vašarišta i simbolično sudjelovali u znak poštovanja i sjećanja na žrtve našičkih branitelja Vukovara.

Izvor: Đurđica Mašić