Učenica 6.d razreda Dora Hanižjar predložila Vijeću učenika humanitarnu akciju prikupljanja plastičnih čepova na razini grada Našica

Autor: Marija Ivanković, 27. 9. 2013.

U četvrtak 26.9.2013. godine održana je prva sjednica Vijeće učenika OŠ kralja Tomislava Našice za 2013./2014. školsku godinu. Učenica 6.d razreda Dora Hanižjar predložila je Vijeću učenika OŠ kralja Tomislava Našice da i ove godine organiziraju humanitarnu akciju prikupljanja plastičnih čepova za reciklažu na razini škole za Udrugu oboljelih od  leukemije i limfoma Hrvatske Čakovec, za kupnju skupih lijekova za osobe u potrebi. Izražena je ideja da se akcija prikupljanja plastičnih čepova proširi na razinu grada Našica i okolice, koju je prošle godine na razini škole započela učiteljica iz informatike Marija Ivanković.

Na taj  način pomogli bi osobama u potrebi kojima je potreban novac za kupnju skupih lijekova, a ujedno bi očuvali okoliš. Znamo da  se plastika teško razgrađuje i  uništava se priroda.

Predložila je da se kutije za plastične čepove postave u hol škole, kabinet  informatike, školsku knjižnicu,  kabinet TZK-e.

Zamolila je da  se svi učenici, učitelji, tehničko osoblje, roditelji odazovu ovoj humanitarnoj akciji koja će trajati do kraja svibnja 2014. godine.

Dora je predložila da proširimo ovu humanitarnu akciju na  Osnovnu školu Dora Pejačević Našice, Srednju školu Isidora Kršnjavoga Našice, dječji vrtić „Zvončić „Našice i zamolimo ravnatelje škola za suradnju prikupljanja plastičnih čepova i  trgovina na našičkom području. Poziva sve građane Našica i okolice da se pridruže ovoj akciji i plastične čepove donesu u OŠ kralja Tomislava Našice.

Kulminacija prijedloga dogodila se u subotu 7.9.2013. u Velikom parku u Našicama u sklopu festivala"Dani slavonske šume“. Učenici 6.d razreda OŠ kralja Tomislava Našice, razrednica Đurđica Mašić i defektologinja Martina Martinov održali su humanitarnu akciju prikupljanja novčanih  sredstava za UNICEF –ov  projekt „Škole za Afriku" , za kupnju strunjača i didaktičkih pomagala za učenike naše škole s posebnim potrebama i skupljanje plastičnih čepova za kupnju skupih lijekova za osobe u potrebi.

Na Radiju Našice uputili smo poziv svim žiteljima grada i okolice da ćemo skupljati plastične čepove , neka ih donesu u Veliki park kada budu došli posjetiti festival “Dani slavonske šume“ i da ih mogu ostaviti u označenim kutijama koje smo postavili na pojedina mjestima.

Dora je dala intervju za Radio Našice o humanitarnoj akciji skupljanja plastičnih čepova i obavijestila građane Našica da mogu donijeti plastične čepove u Veliki park i u OŠ kralja Tomislava Našice sve do kraja svibnja 2014.

Dora je zajedno s drugim učenicima stavljala plakate u Velikom parku o našoj akciji i išli su od štanda do štanda obavijestiti građane da plastične čepove mogu stavljati u označene kutije.

Dora je posjetila ravnateljicu JasminkuFalamić iz OŠ Dora Pejačević Našice,

ravnatelja Željka Filjka iz Srednje škole Izidora Kršnjavoga Našice

i ravnateljicu Snježanu Kanđeru dječjeg vrtića „ Zvončić“ Našice i zamolila da učenici i djeca vrtića sudjeluju u ovoj humanitarnoj akciji prikupljanja plastičnih čepova.

Oduševili su se s prijedlogom i rekli su da će na Vijeću učenika i na roditeljskim sastanku u vrtiću obavijestiti roditelje i da se raduju suradnji.

Dora je također posjetila trgovine u Našicama i zamolila da ne bacaju plastične čepove nego da ih sakupljaju i nama daju.

Do sada smo prikupili puno plastičnih čepova u ovom kratkom vremenu. Donijeli su nam ih građani, učitelji, tehničko osoblje, učenici i trgovci.

Molimo sve građane Našica da nam se pridruže  ovoj humanitarnoj akciji i zahvaljujemo se svima koji su do sada sudjelovali i spasili barem jedan život.

Izvor: Đurđica Mašić