Škola u prirodi u Slovačkoj

Autor: Marija Ivanković, 17. 7. 2013.

Učenici iz Markovca i Brezika koji u našoj školi  uče slovački jezik i kulturu, boravili su 10 dana u Školi u prirodi u Slovačkoj od 28.6. do 8.7.2013.  u mjestu Starý Smokovec u Visokim Tatrama zajedno s učenicima iz  Jelisavca, Jakšića. Zdenaca, Miljevaca, Osijeka, Višnjevca, Jurjevca i Josipovca i sa tri voditelja.

Bili su smješteni u ugodnom hotelu Tatrys s kojega se pružao predivan pogled na planinski vrh Slavkovský štit visok 2452 m. n.v. U hotelu su koristili prostorije za praktičnu nastavu i sportske igre, prostoriju za zajedničke aktivnosti, bazen za kupanje, hotelsko dvorište i park a imali su i internetsku vezu. U blizini je bila Tatranska planinska željeznica kojom su učenici vrlo povoljno putovali u obližnja turistička planinska mjesta.

Put je organizirao Savez Slovaka Našice uz financijsku pomoć MZOS Republike Hrvatske a boravak i edukativni program Ministarstvo školstva Republike Slovačke. Bogat, šarolik, učenicima zanimljiv, ali i vrlo zahtjevan program je priredio tim stručnih pedagoga s Univerziteta Mateja Bela Banska Bystrica pod vodstvom PhDr. Zuzane Drugove i Mgr. Miroslave Kozakove.

Dopodne su učenici imali kreativnu nastavu iz slovačkog jezika, geografije, povijesti, glazbene i likovne kulture, prirode, narodne kulture i folklora a poslijepodne su odmjeravali svoju tjelesnu izdržljivost u sportskim igrama i natjecanjima ili išli na planinarenje. Večernji program je također bio ispunjen zanimljivim igrama i zabavnim sadržajima. Osim učenika iz Hrvatske u ovoj Školi u prirodi su sudjelovali i učenici iz Poljske, s kojima su se međusobno družili i upoznavali te razmjenjivali svoja iskustva. Saznali smo da je u Poljskoj najveća ocjena u školi 6 (šestica).

Od prirodnih ljepota posjetili smo Tatranski nacionalni park TANAP,  veliku Beliansku špilju u koju se ulazi sa 850 m.n.v., zatim poznato jezero Štrbske Pleso, Dvorac Spiš-jedan od najvećih dvoraca u Srednjoj Europi, brze vodopade Studenoga Potoka i dr.

Posjetili smo turistička mjesta Poprad i Tatransku Lomnicu s mnoštvom turista i suvenira. Najzanimljiviji izlet je bio izlet u veličanstveni AquaCity  u Popradu, gdje smo se sreli i porazgovarali sa popularnim i  mladim slovačkim pjevačima Bystrikom Červenym i Robom Pappom koji su tamo upravo nastupali.

U nedjelju smo sudjelovali na sv.misi u Župnoj crkvi apostola  Petra i Pavla u Novom Smokovcu koja je vrlo moderno uređena sa pozlaćenim oltarom.

Hrana je bila za neke pomalo neobična, jer uz glavno jelo je bila servirana slatka salata a jednom za večeru je glavno jelo bio slatki kruh umočen u puding od vanilije, ali zato povrtne juhe su bile izvanredne kao i specijalitet knedla s umakom.

Ulazak Hrvatske u Europsku Uniju smo proslavili u Slovačkoj tako što su učenici nazdravili  sa dječjim  šampanjcem a Slovaci su nam zaželjeli dobrodošlicu sa šampanjcem za odrasle i voditelje.

Naši učenici su bili vrlo aktivni i originalni, priredili su završni i atraktivni program kojim su predstavili našu Hrvatsku i naučili sve sudionike poneke hrvatske pjesme i plesove napr. Marijana, Ja sam za ples, Kolo i dr.

Zadnji dan Škole u prirodi učenici su morali pokazati svoje znanje koje su stekli za vrijeme boravka a za to su bili nagrađeni prikladnim i simboličnim nagradama.

Tijekom odlaska kući dojmljivo su se rastajali sa svojim novim prijateljima.

Osim suvenira i mnoštvo fotografija učenici su iz Slovačke donijeli kući ona najljepša iskustva i doživljaje koji će ih podsjetiti na lijepo provedene trenutke i ponukati da opet posjete  zemlju svojih predaka.

Zahvaljujemo svima koji su nam omogućili i pomogli da se Škola u prirodi u Slovačkoj uspješno realizira.

Izvor: Ana Marošević