Učenici 1.b i 2.b razreda sudjelovali na 6. Danu Univerzalne športske škole u Zagrebu

Autor: Blaženka Kovač, 10. 6. 2013.

U Zagrebu, 28. svibnja, Hrvatski školski športski savez je na atletskom stadionu ŠRC Mladost na Savi, organizirao, po šesti puta, Dan Univerzalne športske škole za odjeljenja Univerzalnih športskih škola iz svih županija Republike Hrvatske.

Na samoj manifestaciji se okupilo 804 učenika osnovnih škola te 93 voditelja iz 21 županije Lijepe Naše. Učenici koji su nastupili na samoj manifestaciji pohađali su program Univerzalne športske škole u školskoj godini 2012./2013. koji se provodio u 344 odjeljenja u 282 osnovne škole u Republici Hrvatskoj. Ovom prilikom bio je i upriličen te proslavljen međunarodni Olimpijski dan koji se uobičajeno obilježava 23. lipnja u suradnji s Hrvatskim olimpijskim odborom, Hrvatskom olimpijskom akademijom i Hrvatskim klubom olimpijaca.

Kao predstavnici Osječko-baranjske županije učenici 1.b Anja Stojaković, Valentina Ocelić, Marko Pritišanac, Dina Hovanjec, Marko Stilin

i 2.b razreda Sara Čupurdija, Karl Mikinac, Karlo Puhanić, Luka Teskera, Iva Osjećanin

Osnovne škole kralja Tomislava Našice, s voditeljem Sebastijanom Reljcem, te učenici OŠ Dore Pejačević s voditeljem Mariom Gajskim imali su priliku naučena znanja pokazati kroz 21 radnu stanicu,

a same stanice su sadržavale elemente iz programa Univerzalne športske škole: od gimnastičkih elemenata, elemenata atletike, hokeja, pola, košarke, nogometa, rukometa, brojnih zabavnih igara, skoka u dalj, štafetnih igara i ostalog.

Samoj manifestaciji prisustvovale su brojne poznate osobe i sportaši - olimpijci s kojima su se djeca imala priliku i slikati.

Uz promicanje pozitivnih vrijednosti bavljenja športom djece sam slogan manifestacije ove godine je bio «I ja ću se baviti športom».  To se potvrđuje i time da je svaki učenik koji je nastupio na ovoj manifestaciji pobjednik koji je dobio medalju i diplomu. Sam cilj u konačnici nije bio postizanje sportskog rezultata, već zabava kroz sportsko druženje.

Hrvatski školski športski savez (HŠŠS) je još tijekom 2007. godine pokrenuo program na nacionalnoj razini pod nazivom Univerzalna športska škola. Univerzalna sportska škola namijenjena je djeci od šeste do desete godine života, tj. učenicima od prvoga do četvrtoga razreda osnovne škole. Cilj programa univerzalne sportske škole uključivanje je što većeg broja najmlađih učenika u sportske aktivnosti, odnosno stvaranje navike svakodnevnog tjelesnog vježbanja. Djeca pod stručnim nadzorom kineziologa, igrajući se na zanimljiv i za njihovu dob pedagoški i kineziološki primjeren način, uče osnovne oblike kretanja, kao i osnovne elemente brojnih sportova. Program univerzalne športske škole provodi se dva puta tjedno po 45 minuta tijekom cijele školske godine, a motorički sadržaji izabrani su u skladu s mogućnostima djece te dobi.

Izvor: Đurđica Mašić