Učenici 5.d, 5,c i 5.a razreda prvi put sudjelovali na državnoj razini na natječaju EKO – FOTKA 2013.

Autor: Blaženka Kovač, 6. 6. 2013.

Učenici 5.d razreda OŠ kralja Tomislava Našice, prvi put su sudjelovali  na natječaju EKO –FOTKA 2013.  koju organizira  OŠ Ferdinandovac iz Ferdinandovca na državnoj razini.  Oliver Posavec osvojio je 24. mjesto , Josipa Smrček 25. mjesto, a Dorotea  Sokol  iz 5.c razreda osvojila 67.  mjesto.

Iz 5.d razreda na natječaju je sudjelovalo 12 učenika s 48 slika,  mentorica im je bila razrednica Đurđica Mašić. Iz  5.c razreda sudjelovala su dva učenika, a iz 5.a razreda jedna učenica, njihova mentorica bila je Ivana Mesić. Oliver Posavec osvojio je 24. mjesto, a Josipa Smrček 25. mjesto od 199 natjecatelja na temu „Ovo nanosi bol majci Prirodi“, na natječaju na ovu temu sudjelovalo je 12 učenika iz 5.d razreda. Na izložbi na ovu temu biti će izloženo 43 rada od ukupno pristiglih 199 fotografija. U uži izbor ušle  su fotografije Olivera Posavca pod nazivom  „Smeće u potoku“

i Josipe Smrček pod nazivom „ Građevinski otpad na livadi“

gdje će biti  43 fotografije  izložene na izložbi  u  Ferdinandovcu. Na temu „Ta divna sićušna stvorenja“  iz 5.d razreda sudjelovalo je 12 učenika s 36 fotografija. Na tu temu se prijavilo 1155 fotografija iz cijele Hrvatske. Veoma lijep uspjeh postigla  je Dorotea Sokol iz  5.c razreda s  fotografijom  pod nazivom  „Ta priroda u jednoj slici“  zajedno s mentoricom Ivanom Mesić i zauzela 67. mjesto.

Njezina fotografija ušla je u uži izbor i bit će izložena na izložbi s ostalih 144 fotografija. Sve skupa  bit će izloženo 188 fotografija. Autorima najboljih radova  bit će dodijeljene  plakete, nagrade i pohvale.

Čestitam učenicima na lijepom postignutom uspjehu!

Od ravnatelja Slavka  Kenđelića, prof.  iz OŠ Ferdinandovac  Ferdinandovac  doznali smo da je projekt eko-fotka započeo 2001./2002. školske  godine, redovito ga provode svake godine i traje već 11 godina. Natječaj se raspisuje na državnoj razini svih osnovnih škola u Republici Hrvatskoj. U natječaju mogu sudjelovati učenici i učenice od petog do osmog razreda osnovnih škola u Republici  Hrvatskoj. Izabrani radovi bit će izloženi na izložbi u Ferdinandovcu. U natječaju EKO-FOTKA 2013. sudjelovalo je 80 škola sa ukupno 1354 fotografije. Na  temu Ovo nanosi bol majci Prirodi bilo je 199 fotografija, a u drugoj temi Ta divna sićušna stvorenja 1155 fotografija.
Autorima najboljih radova bit će dodijeljene plakete, nagrade i pohvale. Svrha natječaja je poticanje i razvijanje ljubavi za prirodne ljepote zavičaja. Ove godine teme natječaja su bile:
A) Ta divna sićušna stvorenja (makrofotografija iz biljnog ili životinjskog svijeta)
B) Ovo nanosi bol našoj majci Prirodi (svi čovjekovi postupci koji nisu u skladu s održivim razvojem i prirodnom ravnotežom).

Posljednjih nekoliko godina generalni pokrovitelj je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Uz Fond, pokrovitelj je, Koprivničko-križevačka županija i Općina Ferdinandovac..

Fotografije naših učenika:

Oliver Posavec , 5.d   OŠ kralja Tomislava Našice