Suradnja s PP Papuk

Autor: Marija Ivanković, 16. 5. 2013.

Povodom 10. obljetnice OŠ kralja Tomislava u školi je od 9. do 13. svibnja učiteljica geografije Ivana Mesić organizirala izložbu stijena i fosila. Učenici INA-e Pametna djeca geografije  pomogli supostaviti izložbu te organizirati pano „Geo kutak“.

Uzorke stijena i fosila je velikodušno ustupio inženjer geologije Goran Radonić iz PP Papuk. Svi zainteresirani upoznali su se malo više s pojmom geologije, geološke prošlosti te što sve možemo saznati pomoću izloženih stijena i fosila. Tako smo se podsjetili da je na našim prostorima davno (prije 13 milijuna godina) prevladavalo Panonsko more zbog čega nalazimo fosile školjkaša, ježinaca, ali i morskih pasa i mačaka.

Upoznali smo se i s Našičkom geološkom stazom (NGS) koja vodi kroz sjeveroistočne predjele planine Krndije. Na stazi se nalazi 12 posebno odabranih, stručno obrađenih i obilježenih geoloških lokaliteta (točaka).  Staza ima i poučni karakter i utemeljena je s namjerom da nam približi dio naše geološke baštine. Upoznali smo se i s geološkom kartom Hrvatske te naučili što predstavljaju razne boje i oznake na njoj.

U utorak 14. svibnja u 8 ujutro održano je edukativno predavanje geologa Gorana Radonića iz PP Papuk. Predavanju su nazočili učenici 7.c i 7.d razreda te zainteresirani učitelji koji su bili u mogućnosti posjetiti predavanje: Mira Pavlić, Danijel Rončević i Jasna Sajdl. Upoznali smo se s bogatom geološkom i kulturno-povijesnom baštinom Papuka, kao i činjenicom da je to ujedno i jedini geopark u Hrvatskoj. Od 23. travnja 1999. Papuk je zaštićen kao Park prirode zbog izuzetno velike geološke i biološke raznolikosti i vrijedne kulturne i povijesne baštine.

Godine 2007. Papuk je kao prvo takvo područje u Hrvatskoj dobio status geoparka.
Geopark je područje sa izraženom geološkom baštinom te strategijom za održivi gospodarski razvoj i promociju te baštine na dobrobit lokalne zajednice.  Geopark Papuk je dio europske i svjetske UNESCO-ve mreže geoparkova čiji su glavni ciljevi zaštita, edukacija i održivi razvoj. U razgovoru poslije predavanja učenike smo zainteresirali zageocaching. Na području Papuka nalazi se nekoliko kutijica „s blagom“ koje se mogu naći uz pomoć GPS-a. Česti su jednodnevni izleti učenika čiju ponudu čini i geocaching, čime smo zainteresirali i ravnateljicu Vlatku Zahirović.

Izvor: Ivana Mesić