Međunarodna akcija “Europsko prebrojavanje ptica 2009.”

Autor: Vlatka Zahirović, 13. 10. 2009.

Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode pozvalo je sve zainteresirane da iskoriste priliku te da u subotu i nedjelju 3. i 4. listopada 2009. uživaju u ljepoti divljih ptica u prirodi. Osnovna škola kralja Tomislava uključila je učiteljicu Anu Lastavić u ovaj projekt.

Tih dana širom Europe udruge i organizacije za zaštitu i promociju ptica i prirode pozivaju ljude da promatraju ptice na stotinama lokacija, da zajedno nauče više o prirodi, a osobito o tajanstvenim ptičjim selidbama. Navedeni dani koriste se za promatranje zato jer nisu sve vrste ptica selica odletjele na jug, a sa sjevera Europe već stižu neke zimovalice, pa je to prilika da primjetite više vrsta ptica nego što je to uobičajeno. U promatranju, učenju ili razmjeni zanimiljivosti iz života ptica mogli su sudjelovati svi bez obzira na dob i vrstu naobrazbe.

Pticama selicama za preživljavanje neophodna su područja za gniježenje na sjeveru, sigurna mjesta za zaustavljanje, odmor i prehranu tijekom seobe, kao i pogodna zimovališna staništa. Zato je, želimo li očuvati ta mjesta, neophodna široka međunarodna suradnja ljubitelja prirode u promatranju, sakupljanju podataka i njihovoj razmjeni sa znanstvenim i zaštitarskim krugovima.

čvorak

Potrebno je ukazati na raznovrsnost i ljepotu ptica kao pokazatelje kvalitete našeg okoliša i motivirati što više ljudi da se uključe u brigu za prirodu: povezavši ljude i ptice!

Europski dani promatranja ptica već više od 10 godina pokreću stotine akcija na raznim mjestima širom kontinenta. Prebrojavaju se i ptice i sudionici, a o rezultatima koordinatora za Europu izvještava se putem nacionalnih koordinatora. Prošle godine koordinator za Hrvatsku izvjestio je o obilasku više od 50 lokacija od strane 56 sudionika koji su zamjetili 103 vrsta ptica i pobrojali više od 15000 ptičjih jedinki. Od samog početka, 1993. godine, svake godine sa sve većom brojnošću učesnika, rezultati su sve bolji i opsežniji. Zato je cilj svakog prebrojavanja uključivanje što većeg dijela javnosti.

divlja patka

Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode dalo je svoj doprinos u ekološkoj edukaciji javnosti i sakupljanju podataka o brojnosti i rasprostranjenosti ptičjih vrsta organiziranjem prebrojavanja ptica u okviru međunarodnog Europskog prebrojavanja ptica 2009. Akciju na Europskom nivou potiče Birdlife internationale radi sakupljanja podataka o stanju pojedinih vrsta, njihovih staništa i seobenih puteva.

Sudjelovanje u prebrojavanju za učenike bilo koliko edukativno toliko i zanimljivo, jer su zabilježili veliki broj od 48 vrsta ptica i 1640 jedinki, pa se mogu mjeriti sa rezultatima postignut u IBA područjima. Tako je na ribnjacima Grudnjak zabilježeno 44 vrste ptica i 2422 jedinke, u Donjoj Posavini 40 vrsta ptica i 2223 jedinke, a na Ribnjacima 1905 Našice 35 vrsta ptica i 1726 jedinki, što govori o važnosti preživljavanja ribnjačarskog uzgoja kako za Hrvatsko gospodarstvo tako i za opstanak ptičjih vrsta.

gačac

Za trajanja prebrojavanja vremenski uvjeti za promatranje bili su odlični. Uz ugodne temperature zraka i odličnu vidljivost, ukupno je zapaženo 89 vrsta ptica i 12247 ptičjih jedinki. Prve tri vrste po brojnosti zapažanja bili su čvorci (2112 primjeraka), divlja patka (1857 primjeraka) i gačac (894 primjeraka). Zapažene su i rjeđe vrste, odabrao sam spomenuti vrste zapažene 5 ili manje puta: kobac (5), krivokljuni žalar (5), veliki svračak (5), šljuka kokošica (4), gak (4), eja pijuljača (4), batić prdavac (4), drozd imelaš (4), vuga (4), obična žutarica (4), kreketaljka (3), kukuljava ševa (3), gorska pastirica (3), trepteljka strljekavica (2), jastreb (2), zlatar pijukavac (2), ševa vintulija (2), zlatna vuga (2), žličarka (1), crna roda (1), patka morska utva (1), crna lunja (1), prutka (1), srednji djetlić (1), siva žuna (1), rusi svračak (1), palčić (1), siva grmuša (1), brezov zviždak (1) i zlatoglavi kraljić (1). To su dijelom ugrožene i rijetke vrste, a veliki broj zapažanja takvih vrsta govori o velikoj klimatskoj i biološkoj raznolikosti Hrvatske, ali istovremeno mali broj pojedinih primjeraka označava koliko su njihova staništa osjetljiva, malobrojna i trebaju odgovarajuću zaštitu.

učenici koji su sudjelovali

Izvor: Ana Lastavić