Učenici Univerzalne sportske škole sudjeluju u projektima „Sportom protiv nasilja“ i „Sportom do zdravlja“

Autor: Ivan Kovačić, 5. 4. 2013.

Učenici 1.b i 2.b razreda OŠ kralja Tomislava Našice, koji pohađaju Univerzalnu sportsku školu, sudjeluju u sportskim projektima učenika 5.d razreda, učenice Josipe Smrček i njihove razrednice Đurđice Mašić, u suradnji  s voditeljem  Univerzalne sportske škole nastavnikom Sebastijanom Reljcem i učiteljicama 1.b razreda Blaženkom Vrljom i 2.b Anicom Janković.

Učenici 5.d razreda projektom „Sportom protiv nasilja“ žele što manje nasilja na ulici, u školi, na sportskim terenima, među navijačima)

Cilj im je utjecati na djecu i mlade, kako bi ih se sklonilo s ulica i potaknulo  da se bave rukometom, košarkom, odbojkom, karateom, nogometom, gimnastikom, streljaštvom, sreličarstvom i drugim aktivnostima, kojima mladi mogu kvalitetno upotpuniti svoje slobodno vrijeme. Nažalost, sve je više sukoba na ulicama, školi, sportskim terenima koji često završavaju kobno. Projektom „Sportom do zdravlja” htjeli su ukazati da se današnja djeca premalo kreću, sjede pred računalom, TV-om, voze se automobilima, jedu nezdravu hranu i debljaju se. Zbog svega toga djeca se trebaju baviti organiziranim tjelesnim aktivnostima kako bi se pravilno razvijala.

Doznajte nešto o nastanku i radu Univerzalne  sportske  škole

Tijekom 2007. godine Hrvatski školski sportski savez (HŠSS) pokrenuo je na nacionalnoj razini program pod nazivom Univerzalna sportska škola. Naša škola uključena je od samog početka u program, i to s jednim odjeljenjem učenika prvog razreda, pod vodstvom nastavnika Sebastijana Reljca.

Univerzalna sportska škola namijenjena je djeci od šeste do desete godine života, tj. učenicima od prvoga do četvrtoga razreda osnovne škole.

Cilj njezina programa je uključivanje što većeg broja najmlađih učenika u sportske i tjelovježbene aktivnosti, odnosno stvaranje navike svakodnevnoga tjelesnog vježbanja. Djeca pod stručnim nadzorom kineziologa, igrajući se na zanimljiv i za njihovu dob pedagoški i kineziološki primjeren način, uče osnovne oblike kretanja, kao i osnovne elemente brojnih sportova. Programi Univerzalne sportske škole provode se dva puta tjedno po 45 minuta tijekom cijele školske godine.

Kretanje je jedno od osnovnih potreba djece i važno je za razvoj svih njihovih sposobnosti. Nažalost, kretanja je u svakodnevnim životima djece često premalo, oni se voze automobilom u vrtić, školu ili na aktivnosti u slobodno vrijeme, ograničen im je prostor za igru i kretanja u njihovim dnevnim sobama, te provode mnogo vremena ispred televizije ili računala. Zato je tjelesno vježbanje u školskoj dobi važan čimbenik pravilnog rasta i razvoja djece, budući je poznato da se pomoću organiziranih tjelesnih aktivnosti potiče ne samo motorički i fizički, već i psihološko-emocionalni i socijalni razvoj djece. U želji da se doprinese rješavanju navedenog problema osmišljen je program univerzalne sportske škole koji danas broji preko 6700 djece u 307 odjeljenja na području Republike Hrvatske.

U našoj školi trenutno imamo dva odjeljenja, 1.b razred s 25 učenika i 2.b razred s 20 učenika.Program Univerzalne sportske škole je sportska aktivnost koja se provodi u sklopu školskog sportskog društva svake škole. Naše Školsko sportsko društvo zove se 'Tomislav'. Tijekom godine provode se mjerenja polaznika programa (inicijalno i finalno mjerenje), kako bismo mogli pratiti njih razvoj i napredak.

Svake godine obilježava se Dan Univerzalne sportske škole na razini Osječko – baranjske županije u gradu Osijeku. Najuspješnija odjeljenja Univerzalne sportske škole odlaze na natjecanje u Zagreb. Učenici naše škole išli su nekoliko puta s nastavnikom Sebastijanom Reljcem u Zagreb gdje zajedno s djecom iz cijele Hrvatske prezentirali svoje sportske sposobnosti i vještine.

Osim toga, održani su i sportski susreti i natjecanja u Našicama i u Donjem Miholjcu s učenicima koji pohađaju Univerzalnu sportsku školu u  Donjem Miholjcu.

Izvor: Đurđica Mašić